Erişilebilirlik

İsrail'den Kalıcı Barikat - 2002-06-20


İsrail hükümeti, Filistin bölgeleriyle İsrail topraklarını birbirinden ayırmak için yüksek duvar ve elektrikli tel örgüden oluşan kalıcı barikatlar inşa ediyor. Filistinliler bunu toplu cezalandırma diye niteleyip şiddetle kınarken gözlemciler de İsrailliler'le Filistinliler'i birbirinden duvarlarla ayırmanın belki de gerçekçi olmadığını ve barış çabasına zarar verebileceğini söylüyorlar.

İsrail’in kuzeyindeki Bat Hefet yerleşim merkezinin çevresi bir süredir, yüksek bir beton duvar ve elektrikli tel örgüyle çevrilmiş bulunuyor. Amaç, burada yaşayanları Batı Şeria’daki Filistin kasabası Tulkerim’e karşı korumak. Tulkerim, İsrail’in 1967 Savaşı'nda ele geçirdiği Filistin topraklarının sınırını belirleyen Yeşil Hattın Filistin tarafında yer alıyor.

Bir yılı aşkın bir süredir birbiri ardında düzenlenen intihar saldırıları, hareket halindeki araçlardan ateş açılması, yollarda pusu kurulması ve havan topu saldırıları gibi olaylardan sonra İsrailliler, güvenlik için yüksek duvarlar inşa etmekten ve tel örgüler çekmekten başka çareleri kalmadığını söylüyor.

İsrail ordusu Filistin bölgeleriyle İsrail arasındaki ana yollarda kontrol noktalarını artırmış bulunuyor. Yan yollarda da beton ve toprak barikatların sayısı sürekli artıyor.

Bu önlemlerin başlıca hedefi, militanların İsrail topraklarına girip saldırılar düzenlemesini önlemek. Yaklaşık 1,5 yıldır devam eden son Filistin ayaklanmasında bugüne kadar ölenlerin sayısı 900’ü geçti.

İsrail’in Washington Büyükelçisi olarak görev yapmış olan diplomat Zalman Şoval, İsrail savunma yetkililerinin, duvar, tel örgü gibi önlemlerin saldırıları durdurmak için yeterli olacağına inanmadıklarını söylüyor. Tek yanlı duvarlar örme fikrinin İsrail içinde şiddetli tartışmalara yol açtığını belirten İsrailli diplomat Şoval, “Bazıları bunun düşünülmeden atılmış bir adım olduğunu söylüyor. Duvar örerek, ‘Filistinliler bu duvarın öbür tarafın da olsun da ne olursa olsun’ şeklinde bir mesaj verdiğimizi düşünüyorlar" diyor.

Filistinli siyasi gözlemci Hassan Katib, duvarın barışı geciktireceğini söylüyor ve devamla “Bu gibi çatışma durumlarında, bir tarafı korumak ya da çatışmaya engel olmak için duvar ya da barikat kurmanın hiçbir işe yaramadığını birçok yerde gördük. Ben, Berlin Duvarı örneğini vermek istiyorum. Bu duvarı geçmek isteyenler bir yolunu bulup geçtiler. Duvar sızmaları önlemedi ve uzun ömürlü de olamadı” diyor.

İsrailli diplomat Zalman Şoval, tek yanlı barikat kurma fikrinin tartışmalı olabileceğini ancak muhtemelen gerçeğe dönüşeceğini söylüyor.

Son günlerde Filistin yönetimi için Çalışma Bakanlığı görevine getirilen Filistinli yorumcu Hassan Katib ise İsrail’in kurduğu duvarlar, barikatlar ve kontrol noktalarının hep Filistin toprakları üzerinde inşa edildiğini söylüyor. Katib bu yüzden, gelecekte kurulacak bir Filistin devletinin sınırlarının tartışmalı hale geleceğini belirtiyor. Birleşmiş Milletler’in 242 sayılı kararının, 'toprak karşılığı barış' ilkesine dayandığını hatırlatan Katib, “Güvenlik Konseyi’nin bu kararı bugüne kadar uygulansa ve sınırlar belirlenmiş olsaydı o zaman hiçbir sorun olmazdı" diyor.

İsrailli ve Filistinli barış yanlıları, duvarlar inşa etmek değil geniş kapsamlı bir barış anlaşmasının, her iki tarafın güvenliği için en iyi garanti olacağı konusunda görüş birliği içindeler. Ancak bu çevreler, bir türlü durmayan ve her iki tarafta yüzlerce kişinin hayatına malolan şiddet olaylarının, bu tür engellerin hiç gerekmeyeceği bir karşılıklı güven ortamı sağlamayı son derece zorlaştırdığını da kabul ediyorlar.

XS
SM
MD
LG