Erişilebilirlik

CIA'ye Saddam'ı Devirme Yetkisi - 2002-06-17


Bush yönetiminin, Irak lideri Saddam Hüseyin’in devrilmesi için yeni planlar hazırladığı bildiriliyor.

Washington Post gazetesinin haberinde, Başkan Bush’un, Merkezi İstihbarat Örgütü-CIA’ye Irak diktatörünün devrilmesi için gizli eylemlere girişmesi yönünde emir verdiği belirtiliyor. Gazetenin birinci sayfasında yeralan haberde Başkan Bush'un bu yılın başlarında, Irak hükümetiyle silahlı kuvvetleri ve güvenlik örgütleri hakkında istihbarat toplama faaliyetinin ve Irak muhalefet gruplarına desteğin artırılması yolunda talimat verdiği bildiriliyor.

Saddam Hüseyin'i devirme konusunda CIA'ye tanındığı bildirilen geniş yetkiler arasında, bu amaçla kullanılacak Amerikan Özel Kuvvet elemanları ve CIA ajanlarına, kendilerini savunmak için gerekirse Saddam Hüseyin'i öldürme izninin de yeraldığı belirtiliyor.

Pazar günü çeşitli televizyon programlarına katılan gerek Cumhuriyetçi gerekse Demokrat partili Kongre üyeleri, yönetimin, Saddam Hüseyin'i işbaşından uzaklaştırmak için ayrıntılı planlar hazırladığı yolundaki haberleri memnunlukla karşıladıklarını söylediler. Senato Demokrat çoğunluk lideri Tom Daschle, Kongre’nin Irak’ta rejim değişikliğini desteklediğini belirtti, ancak bu çabaların, terörizmle küresel savaşı ve Orta Doğu barış çabalarını etkilememesini istedi.

XS
SM
MD
LG