Erişilebilirlik

Dünya Kupası'nda İngiltere ve Almanya Çeyrek Finalde - 2002-06-15


17'nci Dünya Kupası'nda İngiltere ve Almanya çeyrek finale yükseldi. Alman ve İngiliz takımları çeyrek finale çıkan ilk iki takım oldu. Japonya’daki maçta İngiltere Danimarka’yı üç-sıfır, Güney Kore’deki maçta da Almanya Paraguay’ı bir-sıfır yendi. Türkiye 16’lar grubundaki ilk maçını Salı günü Japonya’yla yapacak. Türkiye-Japonya maçının galibi, 22 Haziran’da, İsveç-Senegal maçının galibiyle çeyrek final maçını oynayacak. İlk turda Türkiye’yle aynı gruptaki Brezilya ise Belçika’yla oynayacak. Amerika’nın ikinci turdaki rakibi Meksika, Güney Kore’nin rakibi ise İtalya olacak.

Milli Takım Teknik Direktörü Şenol Güneş, “üç maçta büyük tecrübe kazandık. Stresi attık. Japonya’yı geçip yola devam edeceğiz,”dedi. Buarada Reuter Haber Ajansı, ilk turun ardından kupanın en iyi 11 futbolcusunu seçti. Hasan Şaş da Brezilyalı Ronaldo, İspanyol Raul ve Meksikalı Gerardo'yla ilk 11'e girmeyi başardı. Hasan Şas kupada iki gol attı. Öteyandan Japonya'da Türkiye'ye karşı büyük bir ilgi artışı olduğu görüldü. Japonlar'ın Türkiye'yle ilgili bilgi ve broşür isteğiyle Tokyo’daki Türk Büyükelçiliğini telefon yağmuruna tuttukları bildirildi. Çeyrek finallerse Cuma günü başlayacak. 17’nci Dünya Kupası’nın final maçı da 30 Haziran’da Japonya’nın Yokohama kentinde oynanacak. Dünya Kupasına ev sahipliği yapan Japonya ve Güney Kore takımlarıysa, ilk turu atlamalarını kutluyorlar. İlk kez iki Asya takımı çeyrek finalde karşılaşacak 16 takım arasına girmeyi başardı.

Dünya Futbol Kupası heyecanı devam ederken, Uluslararası Futbol Federasyonu FİFA’nın yeni Başkanı Joseph Blatter, 17’nci kupanın organizasyonundan çok memnun olduğunu açıkladı. Japonya ve Güney Kore’de yapılan kupa, hem iki ülke tarafından ortak düzenlenen ilk kupa, hem de Asya’daki ilk dünya kupası. Uluslararası Futbol Federasyonu Başkanı Joseph Sepp Blatter, Yokohama’da düzenlediği 30 dakikalık basın toplantısında şu ana kadar gerçekleşen 48 karşılaşmada sergilenen futbolun kalitesini de mükemmel olarak niteledi. Blatter, kupanın ev sahipliğini yapan Güney Koreli ve Japon organizatörlere de yüksek not verdi. FİFA Başkanı Blatter, “FİFA dünya kupası karşılaşmalarını iki ülkede birden yapmaktan çok mutlu. Sizler de görüyorsunuz, biraz iyi niyet, biraz hoşgörüyle aynı anda iki ülkenin evsahipliğinde hiçbir sorun çıkmıyor,” dedi ve: “Elbette bu beni de mutlu ediyor. Bu yılki dünya kupasının Asya’da gerçekleştirilmesinin doğru bir karar olduğunu düşünüyorum.” şeklinde konuştu. Ancak FİFA başkanı, sorun olmadığını söylemesinin hemen ardından bilet satışlarında bazı problemler yaşandığına değindi. Kupanın ilk tur karşılaşmalarında Japonya ve Güney Kore’deki stadyumlarda büyük miktarda boş koltuk bulunduğunu vurgulayan Blatter, bu durumun nedenini araştıracağını ve aynı şeyin 2006’da Almanya’da düzenlenecek Dünya Kupası’nda yaşanmaması için çalışacağını söyledi. Blatter, Japon ve Güney Koreli organizatörlere ortaya konulan futbol şölenine katkılarından ötürü teşekkür etti; hem Japon hem de Güney Kore takımının ikinci tura çıkmasının önemini vurguladı. Federasyon Başkanı Blatter, FİFA’nın düzenlediği karşılaşmalarda ve özellikle Dünya Kupası’nda ev sahibi ülke takımlarının ilk tur engelini atlamasının her zaman mutluluk verdiğini, bunun karşılaşmalara çok hoş bir hava getirdiğini söyledi. Blatter, Japonya ve Kore takımlarının ikinci tura geçerek mükafatı hakettiklerini vurguladı. Federasyon başkanı her iki ülkenin aylarca bu kupaya hazırlandıklarını belirtti. Joseph Blatter, Dünya Kupası karşılaşmalarının ilk turunda Güney Kore ve Japonya gibi Senegal ve Amerika takımlarının da ikinci tura geçtiğini hatırlatarak; turnuvanın yeni ve eski takımları arasındaki uçurumun giderek daraldığı yorumunu yaptı. Son Dünya Kupası şampiyonu Fransa ve iki kez kupayı evine götüren Arjantin’in kupadan elendiğini de hatırlatan FİFA Başkanı basın toplantısının sonunda, “artık zayıf takım kalmamıştır” dedi.

XS
SM
MD
LG