Erişilebilirlik

Bush-Mübarek Görüşmesi - 2002-06-09


Başkan Bush, bir Filistin devleti kurulması konusunda henüz kesin tarih veremeyeceğini ancak bu amaç doğrultusunda çalışmaların en kısa zamanda başlaması gerektiğini söyledi.

Başkan Bush, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’le Washington yakınındaki Başkanlık tatil konutu Camp David’de görüştükten sonra Mısır lideriyle ortak basın toplantısı düzenledi.

Mübarek ise Amerika’yı Filistin devleti kurulması çalışmalarına güçlü biçimde katılmaya çağırdı. Mısır lideri, Başkan Bush’tan Filistin lideri Yaser Arafat’a şiddeti durdurma ve Filistin yönetiminde reform yapma konusunda şans tanımasını da istedi.

Başkan Bush, Hüsnü Mübarek ile İsrail’in Arap ülkeleri tarafından tanınması karşılığı bölgede ayrı bir Filistin devleti kurulması konusunda anlaştıklarını söyledi. Ancak Bush Filistin devletinin kurulması ya da İsrail kuvvetlerinin Filistin topraklarından çekilmesi için henüz bir takvim belirlemeye karşı olduğunu söyledi. Bush şöyle dedi: "Barış içinde yanyana yaşayacak iki ayrı devlet kurulması gerektiği görüşünü paylaşıyoruz. Ancak bu konuda belirli bir tarih verecek duruma henüz gelmedik. Ama şu sıradaki çözüm fırsatını kaçırmamak için devlet kurma sürecini hızla başlatmamız şarttır."

Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ise Filistin devleti kurulması konusunda kesin tarih verilmesini istedi. Şiddeti önlemenin tek yolunun, Filistinlilere gelecek için barış umudu vermek olduğunu belirten Mübarek şöyle dedi: "Filistinlilere barış umudu verilmedikçe ve Filistinliler barışın gelmekte olduğuna ilişkin işaretler görmedikçe şiddetin duracağını sanmıyorum. Filistinliler bunu hissetmedikleri sürece şiddeti sona erdirmeyeceklerdir."

İsrailliler ile Filistinliler arasında güveni yeniden sağlamanın önemli olduğunu vurgulayan Mısır lideri bu nedenle İsrail’in 1967 savaşında işgal ettiği, Suriye ve Lübnan dahil tüm Arap topraklarından çekilmesi gerektiğini söyledi.

Hüsnü Mübarek, İsrail kuvvetlerinin Filistin bölgelerine yönelik operasyonlarına son verilmesini ve Arap topraklarında İsrail Yerleşim Merkezleri kurma çalışmalarının hemen durdurulmasını da istedi.

Mısır Devlet Başkanı, Yaser Arafat’a, Filistin yönetimini halkına karşı daha sorumlu hale getirecek reformları gerçekleştirme konusunda bir fırsat tanınması gerektiğini savundu.

Bush ise sorunun Arafat olmadığını, Filistin yönetimi içinde, kurulacak bağımsız devleti, Arafat olmadan da yönetecek çok sayıda yetenekli kişi bulunduğunu söyledi. Bush, Arafat’ın bombalı intihar saldırılarını durdurmak için daha çok çaba harcaması gerektiğini tekrarladı.

Başkan Bush, Pazartesi günü İsrail Başbakanı Ariel Sharon’la görüştükten sonra Amerika’nın Orta Doğu’da atacağı yeni adımlarla ilgili bir plan hazırlayacağını da söyledi.

XS
SM
MD
LG