Erişilebilirlik

Filipinler'de Amerikalı Rehine Öldü - 2002-06-07


Filipinler’de, Ebu Seyyaf gerillaları tarafından bir yıldır rehin tutulan Amerikalı misyoner çiftten Martin Burnham kurtarma operasyonu sırasında öldü.

Filipinli yetkililer Martin Burnham’ın karısı Gracia’nın ise ayağından yaralı olarak bulunduğunu bildirdiler. Çatışma sırasında Filipinli başka bir kadın misyonerin de öldüğü açıklandı. Burnham ve eşi, yaklaşık bir yıl önce, yakındaki turistik bir adadan Ebu Seyyaf gerillalaları tarafından kaçırılmıştı.

Bush yönetimi, bölgede bulunan Amerikan askerlerinin operasyona katılmadığını açıkladı.

Amerika Genelkurmay Başkanı Orgeneral Richard Myers, bugünkü olaya rağmen, Amerika’nın Filipinler’deki askeri eğitim programının devam edeceğini söyledi.

NATO savunma bakanları toplantısı için Brüksel’de bulunan Orgeneral Myers, biri Amerikalı iki misyonerin öldüğü operasyona Amerikan birliklerinin katılmadığını söyledi. “Martin Burnham’ın nasıl öldürüldüğünü tam olarak bilmiyoruz” diyen Amerikalı komutan, Filipin birliklerine verilen askeri eğitimin genel olduğunu da vurguladı.

Öldürülen Amerikalı misyonerin babası, ölüm haberinin sürpriz olmadığını açıkladı. Kansaslı Martin Burnham’ın babası Paul, oğlunun öldürüldüğünü dün gece telefonla Filipinler Cumhurbaşkanı Gloria Arroyo’nun bildirdiğini ve başsağlığı dilediğini söyledi.

Martin Burnham’ın üç çocuğu, anne ve babaları Filipinler’e gittiğinden bu yana büyükanne ve büyükbabalarının yanında kalıyor. Paul Burnham, torunlarının heyacanla annelerine kavuşmayı beklediklerini bildirdi.

XS
SM
MD
LG