Erişilebilirlik

Rivaldo Soruşturuluyor - 2002-06-04


Turnuvaya ortaklaşa ev sahipliği yapan Güney Kore ve Japonya bugün, grup elemelerinde ilk maçlarını yaptılar. Pusan’daki maçta Güney Kore, Polonya’yı 2-0 yendi; Japonya ise kendi grubunda Belçika’yla 2-2 berabere kaldı.

Türkiye’nin bulunduğu C grubunda ise Kosta Rika, Çin’I 2-0 yendi. Türk milli takımı grubundaki ikinci maçını 9 Haziran’da Kosta Rika’ya karşı oynayacak. Daha sonra da, 13 Haziran’da Türk ve Çin milli takımları karşı karşıya gelecek.

Dünya Kupası Disiplin Kurulu, Brezilyalı oyuncu Rivaldo’nun, Türkiye maçında Hakan Ünsal’ın kırmızı kart görerek oyun dışı kalmasına sebep olan davranışını yarın inceleyerek karara bağlayacak.

2-1 Türk milli takımının yenilgisiyle sonuçlanan maçın son dakikalarında Hakan Ünsal, köşe atışı yapmaya hazırlanan Rivaldo'ya topu hızla atınca, Brezilyalı ünlü oyuncu top bacaklarına çarptığı halde yüzünü tutarak ve acı içinde olduğu görüntüsü vererek kendini yere attı. Televizyon yorumcuları ve haber ajansları, bu olayda Rivaldo’nun, abartılı bir şekilde tepki gösterdiğini farkettiler.

Türk takımı yöneticilerinin şikayeti üzerine Dünya Kupası Disiplin Kurulu konuyu bugün ele almayı kararlaştırdı ancak daha sonra bu görüşmenin ve kararın yarına ertelendiği açıklandı. Kurul, bir keresinde “Dünyanın En İyi Futbolcusu” olarak da seçilmiş olan Rivaldo’nun bu olayda sahtekarlık yapıp yapmadığına karar verecek.

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy, Rivaldo’nun, “adeta beyin kanaması geçirmiş gibi kendisini yere attığını ve FIFA’nın bu davranışı cezalandırması gerektiğini” söyledi. Ulusoy, Rivaldo’nun davranışı için, “Tam bir tiyatroydu, halbuki buraya geldiğimizde bize hakemi kandırmaya çalışan futbolcuların ceza göreceği söylenmişti,” dedi.

FIFA, Dünya Kupası maçları sırasında, sporcuların haksız muamele görmesini önlemek amacıyla kırmızı ve sarı kart cezalarını, her maçın ertesi günü gözden geçireceğini açıklamıştı.

Reuter ajansının haberine göre, Brezilyalı oyuncu Rivaldo, Hakan’ın attığı topun, vücudunda kendisine acı verecek bir yere çarpmadığını ama yine de Hakan’ın kırmızı kartı hakettiğini söyledi.

Rivaldo’nun davranışı, turnuvaya katılan diğer ülkelerin takım yöneticileri ve futbolcuları tarafından da kınandı. İspanyol futbolcu Helguera, Rivaldo’nun davranışının mutlaka cezalandırılması gerektiğini söyledi. Alman antrenör Rudi Voeller ise, “Brezilya galibiyeti haketmişti ama Rivaldo’nun yaptığı yanlıştı” diye konuştu.

XS
SM
MD
LG