Erişilebilirlik

Af Örgütü Yıllık Raporu - 2002-05-29


Uluslararası Af Örgütü, geçen yıl, tüm dünyada, işkence, ortadan kaybolma ve yargısız idamın devam ettiğini açıkladı.

Örgütün 2001 yılı raporunda, 47 ülkede yargısız idam, 35 ülkede ortadan kaybolma, 111 ülkede işkence ve 56 ülkede ise düşünce suçluları bulunduğu belirtiliyor.

Merkezi Londra’da bulunan insan hakları örgütünün raporuna göre, Amerika’daki 11 Eylül saldırılarından sonra, birçok ülkede, ulusal güvenlik kisvesi altında, kültürel hak ve özgürlükleri sınırlayan yasalar çıkarıldı.

"Türkiye'de İşkence Devam Ediyor" Uluslararası Af Örgütü’nün raporunda Türkiye’de işkencenin yaygın bir şekilde devam ettiği ileri sürülüyor. Raporda, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne girebilmek için insan hakları alanında bazı adımlar attığı ancak önemli bir değişiklik olmadığı belirtiliyor.

Rapora göre, “Türkiye’de özellikle Güneydoğu Anadolu’da düşünce özgürlüğü ve siyasi partiler üzerindeki yasaklamalar sürüyor, gösteri ve yürüyüşler yasaklanıyor ve parti kapatmalar devam ediyor."

Raporun Türkiye bölümünde, işkencenin, yaygın ve düzenli bir şekilde sürdüğü ve kötü muameleye maruz kalanlar arasında kadın ve çocukların da bulunduğu vurgulanıyor.

ABD'deki Yabancı Tutuklular Uluslararası Af Örgütü, Amerika’daki terörist saldırılardan sonra gözaltına alınan bin 200 yabancının durumundan kaygı duyduğunu açıkladı. Örgütün yıllık raporunda, gözaltına alınan çoğu Müslüman ve Ortadoğu ülkesi vatandaşları hakkında hiçbir açıklama yapılmaması da eleştiriliyor. Örgüt, her yıl olduğu gibi bu yıl da, Amerika’ya ölüm cezasının kaldırılması çağrısında bulundu.

XS
SM
MD
LG