Erişilebilirlik

ABD'de Nükleer Terör Korkusu - 2002-05-14


Üsama Bin Ladin’i destekleyen teröristlerin, Amerika’nın nükleer santrallerine karşı bir saldırı hazırlığında olduğu bildiriliyor. İstihbarat raporlarına göre, teröristler Amerika’nın bağımsızlık günü olan 4 Temmuz’da saldırı yapmayı planlıyor. Ancak yetkililer bu bilginin inandırıcılığından kuşku da duyuyor.

İç Güvenlik Dairesi Başkanı Tom Ridge’in sözcüsü Gordon Johndroe, terörist tehditlerin inandırıcılığına ilişkin bir yorum yapmayacağını ancak, hükümetin tüm tehditleri ciddiyetle ele aldığını söyledi.

Washington Times gazetesinin Amerikan istihbarat kaynaklarına dayandırdığı habere göre İslamcı teröristler Amerika’nın kuzeydoğusundaki nükleer tesislere yönelik bir saldırı planlıyor.

11 Eylül’deki terör saldırılarından bu yana, hükümet yetkilileri Üsama Bin Ladin taraftarlarının yeni saldırılar düzenleyebileceğine ilişkin çeşitli uyarılar yayınlamışlardı.

Öte yandan, Başkan Bush olası terör saldırılarını önlemeyi birinci önceliği sayarken, Federal Soruşturma Bürosu (FBI), hükümetin özellikle güvenlik açısından hassas bölgelerde bazı açıkları bulunduğunu bildirdi. Bu duruma örnek olarak da, daha önce suç işlemiş kişilerin havaalanlarında görev yapabilmelerini, bagaj ve uçaklara kadar bir çok noktaya erişebilmelerini gösterdi. Geçtiğimiz ay özel bir kurum tarafından yapılan bir araştırma Bush yönetiminin teröristlerin hedefi durumundaki nükleer santraller dahil birçok noktada güvenlik konusunda ciddi eksiklikleri olduğu sonucuna varmıştı.

XS
SM
MD
LG