Erişilebilirlik

Ebru sanatını ABD'de Sürdüren Bir Usta - 2002-05-06


Yaklaşık son 20 yıldır çalışmalarına ebru sanatçısı ve klasik Türk müziği icrasıyla devam eden Feridun Özgören, Amerika’ya 1973 yılında biyo-istatistik eğitimi görmek üzere geldi ve bir süre Michigan Üniversitesi’nde araştırmacı olarak çalıştı.

Doğudan yani Türkiye’den batıya, Amerika’ya, gelmiş bir sanatçı olarak ebruyu değerlendiren Özgören, bir zamanlar yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan ebrunun hem modern hem de gelenekçi kesim tarafından beğenildiğini söyledi. Sanatçı gençlere her yeninin iyi, her eskinin de kötü olduğunu benimsememeleri tavsiyesini veriyor.

Ebru'nun 1500'li yıllardan itibaren İstanbul'da kullanıldığı biliniyor. Ebru tekniği kısaca kitre adı verilen sıvı bir ortamın üzerinde yüzmesi sağlanan boyaların çeşitli aletlerle şekillendirilmesi sonucu ortaya çıkan desenin yüzeye yatırılan kağıda geçirilmesi olarak açıklanabilir. Ebru'nun, geleneksel sanatlardan olan tezhib ve hat ile tamamlayıcı özellikleri bulunuyor. Türkiye'de Latin alfabesine geçişle beraber hat ve dolayısıyla ebru sanatı da geçici bir süre durakladı. Ancak ebruya olan ilgi zamanla arttı.

Özgören, 1981 yılından bu yana yerleştiği Boston’da ebru ve klasik Türk müziği enstrümanları yapıyor. Sayılı ebru ustalarından olan Niyazi Sayın’dan dersler alan sanatçının uluslararası pek çok ebru sergisi oldu. Sanatçının ebru ustalığı dışındaki çalışmaları icradan, tambur derslerine, oradan enstrüman yapımına kadar uzanıyor.

XS
SM
MD
LG