Erişilebilirlik

Güvenlik Konseyi'nde Görüşmeler Devam Ediyor - 2002-05-02


BM Güvenlik Konseyi, Genel Sekreter Kofi Annan'ın Cenin inceleme heyetini dağıtma kararından sonra, atılabilecek adımları ele alıyor.

Konsey üyelerinin, Çarşamba gecesi geç saatlere kadar süren görüşmelere devam etmeyi planladığı bildiriliyor.

Diplomatik çevrelere göre, Arap ülkeleri, heyetle işbirliği yapmayı reddettiği için İsrail'e karşı bazı önlemler alınmasını mümkün kılacak yeni bir karar çıkarılmasını istiyor.

Genel Sekreter Kofi Annan, Konsey üyelerine, Cenevre'de bekleyen 20 kişilik inceleme heyetini, İsrail işbirliği yapmayı reddettiği için Cenin'e göndermekten vazgeçtiğini açıklamıştı.

İsrail, heyetin görev alanı ve üyelerine itiraz ediyor. ABD'li yetkililer, heyetin görevinin iptal edilmesinden üzüntü duyduklarını belirtmekle birlikte, Annan'ın bu yöndeki kararını desteklediklerini söyledi.

Filistinliler Cenin mülteci kampında İsrail askerlerinin toplu kıyım yaptığını iddia ediyor. İsrail ise, suçlamaları reddediyor ve kampın askerlerle teröristler arasındaki kanlı çatışmalara sahne olduğunu söylüyor.

Kofi Annan, Güvenlik Konseyi'ne gönderdiği mektupta, Cenin'de meydana gelen son olayların yarattığı şaibenin devam edeceğine işaret ederek heyeti dağıtma kararından üzüntü duyduğunu söyledi. Genel Sekreter, kampta hergün değişiklikler olduğunu bu nedenle gerçekte neler olduğunu belirlemenin çok daha güçleştiğini söyledi.

XS
SM
MD
LG