Erişilebilirlik

Washington Türkiye'nin ISAF Kararından Memnun - 2002-04-30


ABD Türkiye’nin, Afganistan’daki uluslararası barışgücü ISAF'ın komutanlığını İngiltere’den devralma kararını memnuniyetle karşıladığını açıkladı. Türkiye, bu konudaki kararını dün açıklamıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada “Türkiye’nin komutanlığı 6 ay süreyle üstleneme kararını büyük takdir ve memnuniyetle karşılıyoruz” deniyor.

Bakanlık Sözcüsü Richard Baucher’in imzasıyla yapılan açıklamada, “Bu karar Türkiye’nin, terörizme karşı savaşa ve özellikle Afganistan’a barış ve istikrar getirme taahhüdüne bağlılığının, ayrıca bu savaşta liderlik rolü üstlenme isteğinin işaretidir,” denildi. Sözcü ABD’nin, ISAF'ta Türkiye’nin öncü rolünü desteklediğini, hem Türk hükümeti hem de Afgan hükümetiyle görüştüğünü ve Türkiye’nin öncülüğündeki barış kuvvetinin başarılı olması için çalıştığını kaydetti. Türkiye’nin kararının dün açıklanmasından sonra Afganistan’ın geçici lideri Hamid Karzai, Türkiye’nin komutanlığı üstlenmesinden duyduğu memnunluğu dile getirmişti.

ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld de Ankara’ya bir mektup göndererek Türkiye’ye her türlü desteği vereceklerini bildirdi. Afganistan’daki 260 Türk askeri sayısının, komutanlığın devralınmasından sonra 1000'e çıkması bekleniyor.

XS
SM
MD
LG