Erişilebilirlik

BM Heyeti Cenin'e Gecikmeli Gidiyor - 2002-04-27


Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan, Cenin’deki toplu katliam iddialarını araştırmak üzere görevlendirdiği heyetin bir gün gecikmeli olarak bölgeye gitmesi kabul etti. Heyetin Cumartesi günü Cenin’de olması planlanıyordu.

Cuma günü BM Genel Sekreteri Kofi Annan, gezinin ertelenmesi için hiç bir sebep görmediğini ve heyetin Cumartesi günü Cenin'e varmasını beklediğini açıklamıştı. BM’den yapılan açıklamada İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Perez’in Cumartesi gününün İsrail’de dini tatil olması nedeniyle heyetin ziyaretinin ertelenmesini istediği bildirildi.

İsrailli yetkililer, heyetin yanlı davranıp, sadece katliam iddialarını araştırmasından ve Cenin’deki terör altyapısını görmezden geleceğinden kaygı duyuyor. Diplomatlar 2 gündür New York’ta BM yetkilileriyle gezinin ayrıntıları üzerinde pazarlık yapıyor. Görüşmeler sonucunda, İsrail’in istediği gibi heyete askeri ve terörle mücadele uzmanları da dahil edildi.

Bu arada ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell’ın Cuma günü İsrail Başbakanı Ariel Şaron’u arayarak, BM heyetinin bölgeye gidişini geciktirmemesini istediği bildiriliyor.

İsrail, kampta toplu kıyım yaptığı yolundaki iddiaları da kesinlikle reddediyor.

XS
SM
MD
LG