Erişilebilirlik

Yabancıların Havacılık Merakı Yunanistan'da Pahalıya Patladı - 2002-04-26


Yunanistan’da bir mahkeme, havacılık meraklısı 14 İngiliz ile 1 Hollandalı'yı casusluktan suçlu buldu. Bu kişiler, geçen yıl Yunanistan’daki bir askeri üste yapılan havacılık gösterisi sırasında fotoğraf çekip not aldıkları için yakalanmıştı.

Yunan makamları, daha önce de Türkiye’deki bir havacılık gösterisini izleyen İngiliz ve Hollandalılar'ın, Türk casusu olabileceğini öne sürmüştü.

Kalamata kentinde yargılanan ve Yunan ulusal sırlarını çalmaktan suçlu bulunan yabancılara 5 yıla kadar hapis cezası verilebilecek. Ancak cezanın paraya çevrilmesi bekleniyor.

Havacılık ve uçaklar konusunda fotoğraf ve bilgi toplamak, Avrupa ülkelerinde yaygın olan ancak Yunanistan’da hiç bilinmeyen bir hobi... Ayrıca Yunanistan’da askeri üs ve tesisler çevresinde fotoğraf çekmek kesinlikle yasak.

14 İngiliz ile Hollanda vatandaşının, ülkelerinin hem NATO ittifakı hem de Avrupa Birliği içinde Yunanistan’la müttefik olduğunu hatırlattıkları ve haklarındaki mahkeme kararını tam bir şaşkınlıkla karşıladıkları bildiriliyor.

XS
SM
MD
LG