Erişilebilirlik

Le Pen Şoku - 2002-04-23


Aşırı sağcı lider Jean-Marie Le Pen’in Fransa Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turundaki başarısı Avrupalı liderler arasında büyük şok yarattı. Yabancı düşmanlığı ile tanınan Le Pen, Pazar günü yapılan ilk tur oylamada seçmenlerin yüzde 17’sinin desteğini aldı. Le Pen kampanyasında asayişsizlik ve güvenlik sorunlarına ağırlık vermişti.

Le Pen’in başarısı, birkaç aşırı sağcı parti lideri dışında, Yunanistan, İsveç, Almanya ve İngiltere'de liderler tarafından Fransız demokrasisine bir tehdit olarak nitelendi. Le Pen’in 5 Mayıs’ta yapılacak seçimin ikinci turunda Jaques Chirac karşısında seçimi kaybedeceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Avrupa Muhabirimiz Nusret Özgül'ün haberi

Başını iki eli arasına almış, yüzünde şaşkınlığın, korku ve panikle karışımı olan bir ifadesinin fotoğraf karesine yansıdığı siyah Afrikalı bir göçmen... Avrupa’da dün Jean Marie Le Pen’in Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aldığı sonuç karşısında hakim olan duyguyu herhalde bir başka görüntü bu kadar güzel yansıtamaz.

Front National yani Milliyetçi Cephe’den kopan eski yardımcısı Bruno Megret’nin oy oranı da katılınca Le Pen ve ikinci dönem başkanlığa oynayan Jacques Chirac atbaşı gidiyorlar.

Fransa’da Le Pen karşıtları, sosyalistler kendi dertlerine düşmüşlerken, Avrupa Birliği'ni yönetenler de geleceği sorguluyorlar. Avrupa Parlamentosu Başkanı İrlandalı Liberal Pat Cox, "Fransa’nın ve Avrupa’nın geleceği birbiriyle bağlantılıdır" derken duyulan endişeyi dile getiriyor.

Her beş Fransız seçmenden birinin aşırı sağ adaylar için oy kullandığı seçimlerde şimdi birleştirici rolü Jacques Chirac oynayacak. Çok büyük bir sürpriz olmazsa 5 Mayıs akşamı Chirac ikinci dönem için yeniden Cumhurbaşkanı seçilmiş olacak. Ama aşırı sağ tehlikesi Avrupa Birliği ülkelerinde ortadan kalkmış olmayacak. Avrupalı politikacılari korkutan bir gelişme de neredeyse her üç Fransız seçmenden birinin sandık başına gitmemesi. Bu mesajın iyi algılanması gerektiğine dikkat çekenler çoğunlukta. Bir ülkenin iç işi olmasına rağmen neredeyse tüm Avrupalı demokrat siyasi liderler, Fransız seçmeni Chirac için oy kullanmaya çağıran açıklamalar yapıyorlar. Avrupa Komisyonu sözcüsü bile tarafsızlığını bir tarafa bırakırcasına Fransa’nın Avrupa birliğinin tarihinde çok önemli bir rol oynayan ülke olduğunu hatırlattı ve Fransa’yı Avrupa’nın ortak ve temel değerlerine ve üstlendiği vecibelere bağlı kalmaya çağırdı.

Ellerini memnuniyetle ovuşturan ve ilk turdan alınan sonuç karşısında Le Pen ile birlikte zafer şarkıları söyleyenlerin de bulunduğunu göz ardı etmemek gerekiyor. Belçika’dan İtalya’ya, Danimarka’dan Portekiz’e kadar uzanan bir alanda faaliyet gösteren aşırı sağ partilerin liderleri Le Pen’in zaferini alkışlıyorlar. Türkler ve Kuzey Afrikalı göçmenler başta olmak üzere 15 milyon Müslüman yabancı da kıtadaki geleceğini sorguluyor.

XS
SM
MD
LG