Erişilebilirlik

ISAF'a Saldırı Tehdidi - 2002-04-20


Kabil’de (ISAF) Uluslararası Güvenlik Destek Gücü’nde görevli Fransız askerlerine, Cuma akşamı, havaalanı yakınında ateş açıldı. ISAF sözcüsü, saldırıda, 1 askerin hafif yaralandığını ve Kabil’deki Fransız kliniğinde tedavi gördüğünü söyledi. Sözcü, askerlerin 4 kişi olduğu sanılan gruba karşılık verdiğini ancak saldırganların kaçtığını bildirdi. ISAF askerlerinin daha önce de silahlı saldırıya uğramış olması, barışgücü komutanlarını kaygılandırıyor.

İngiliz barış gücü sözcüsü Tom Rounds, El-Kaide militanlarının yabancı askerlere karşı intihar saldırılarına hazırlandıkları yolunda istihbarat alındığını açıkladı. Sözcü, militanların, askeri tesis ve üslere gazeteci veya televizyon muhabiri olarak girmeye çalışacaklarının sanıldığını belirtti. Tacik asıllı komutan Ahmet Şah Mesut, ABD'deki terörist saldırılardan 2 gün önce, Belçikalı gazeteci kisvesi altında kendisiyle röportaj yapan 2 Arap tarafından, televizyon kamerasına yerleştirilmiş bombayla öldürülmüştü. Bu kişilerin, El-Kaide militanı olduğu sanılıyor.

İngiliz barış gücü sözcüsü, El-Kaide’ye vurulan darbeye rağmen, örgüt hücrelerinin birçok kentte halâ faal olduğunu ve küçük grupların, yabancı askerlere karşı vur-kaç operasyonları planladıklarını söyledi.

Barışgücü komutanları 29 yıl aradan sonra ülkesine dönen eski Kral Zahir Şah’a suikast yapılmasından da kaygı duyuyor. Böyle bir girişimi önlemek için Zahir Şah’ın kaldığı ev, çok sıkı bir koruma altında tutuluyor.

Ayrıca tüm gazetecilere özel basın kartları verildi. El-Kaide, öldürülen her Batılı'nın başına 30000 Dolar ödül koymuş bulunuyor. Canlı yakalanan Amerikalılar için ise ödül 50000 Dolar.

XS
SM
MD
LG