Erişilebilirlik

'Cenin'de Yaşananlar Korkunç' - 2002-04-18


Cenin’deki mülteci kampında incelemeler yapan BM özel temsilcisi, İsrail yönetimini, yardım ekiplerine kampa sınırsız giriş izni vermediği için kınadı.

BM yetkilisi Terje Larsen, Cenin’in ölüm koktuğunu ve kampın depremden çıkmış gibi göründüğünü söyledi. Larsen, İsrail’in kampa girişi engelleme kararının ahlaki açıdan “tiksindirici” olduğunu söyledi ve Cenin’de gördüklerinin akla-hayale sığmayacak kadar korkunç olduğunu belirtti.

İsrail hükümeti, 3 Nisan’da işgal altına aldığı kampı askeri bölge ilan etmiş ve geçen haftaya kadar yardım ekiplerinin ve medya mensuplarının kampa girişini yasaklamıştı. İsrail hükümeti, yasak kararını, kampın bubi tuzaklarıyla dolu olduğu gerekçesiyle aldığını iddia ediyor.

Ancak bu açıklamayı kabul etmeyen BM temsilcisi Larsen, İsrail’in, yaralılara yardım edilmesi ve bubi tuzaklarının temizlenmesi için uluslararası kuruluşlara kampa giriş izni vermiş olması gerektiğini belirtti.

Filistinliler, İsrail’in kamptaki yüzlerce kişiyi öldürdüğünü iddia ediyor. İsrail ise kampta öldürülenlerin sayısının 100'ü bile bulmadığını söylüyor.

XS
SM
MD
LG