Erişilebilirlik

Bush: Katillere Şehit Demeyin - 2002-04-18


Başkan Bush, Dışişleri Bakanı Colin Powell’in Orta Doğu’da barışı sağlama yolunda ilerleme kaydettiğine inandığını açıkladı.

Virginia eyaletindeki bir askeri okulda konuşan Bush, Amerika’nın yüzyıllar öncesine dayanan düşmanlıklar ve yıllardır süren uyuşmazlıklarla mücadele ettiğini ancak bir barış vizyonu yaratmak için çalışmaya devam edeceğini söyledi. Bush, İsrail ve Filistinliler dahil bölgedeki tüm taraflara, kolay olmayan sorumluluklar düştüğünü, Powell’in bu sorumlulukları kavramaları için kendilerine yardım ettiğini belirtti. Bush, konuşmasında Filistin intihar saldırılarını yeniden kınadı ve bölge ülkelerinin, intihar saldırganlarını “şehit” diye tanımlamaktan vazgeçmelerini istedi, bu kişilerin “katil” olduğunu söyledi. Bush, intihar saldırıları için mali destek de sağlanmaması gerektiğini belirtti.

ABD Başkanı konuşmasında terörle savaşın sona ermiş olmadığını, baharın gelmesiyle teröristlerin muhtemelen yeniden örgütlenip saldırılar düzenlemeye çalışacaklarını söyledi. Bush, kitle imha silahlarıyla mücadele konusunda kararlı olduğunu da tekrarladı.

Başkan Bush dün ayrıca Beyaz Saray’da Lübnan Başbakanı Refik Hariri ile Orta Doğu krizi ve Suudi Arabistan barış planını görüştü.

Başbakan Hariri, görüşmeden sonra gazetecilere, Başkandan, İsrail’in Batı Şeria’dan çekilmesi için baskı yapmaya devam etmesini istediğini söyledi. Görüşmeden sonra Başkan Bush da Beyaz Saray da herhangibir açıklama yapmadı. Ancak görüşme öncesinde Beyaz Saray, Bush’un Hariri’den, Güney Lübnan’daki Hizbullah gerillalarının İsrail topraklarına yönelik roket saldırılarını önlemesini isteyeceğini bildirmişti. İsrail’in buna topçu ateşi ve hava saldırılarıyla karşılık vermesinin, bölgedeki çatışmaları genişletmesinden korkuluyor. Ancak Lübnan Başbakanı Amerika’da verdiği demeçlerde Hizbullah’ın hedef aldığı İsrail kuvvetlerinin, Lübnan’a ait bir toprak parçasını işgal ettiğini söyledi ve saldırıları savundu. Başbakan Hariri, Lübnan’ın bu toprak parçasını ne şekilde olursa olsun geri almaya kararlı olduğunu belirtti.

XS
SM
MD
LG