Erişilebilirlik

İsrail Tankları Cenin'den Çekildi - 2002-04-18


İsrail tankları üç haftadır şiddetli çatışmalara sahne olan Cenin Kampı’ndan geri çekildi.

Görgü tanıkları tankların gece geri çekildiğini, kamp yakınındaki bir tepede mevzilendirilen keskin nişancıların hala bölgede olduğunu bildirdi. İsrail Savunma Bakanı Benyamin Ben-Eiezer, Cenin ve Nablus dahil olmak üzere Filistin topraklarından Pazar gününe kadar geri çekilmek için ellerinden geleni yapacaklarını açıkladı.

Ancak Bakan, terörist olduğu sanılan Filstinliler teslim oluncaya kadar Arafat’ın Ramallah’taki karargahını ve Doğuş Kilisesi’ni abluka altında tutmaya devam edeceklerini bildirdi. Kilise’deki direnişi sona erdirmek üzere İsrail ile Filistinli yetkiller arasında yapılması planlanan görüşme ise açıklanmayan nedenlerle ertelendi.

Bu arada, İsrail, Batı Şeria’daki operasyon sırasında bir Hamas liderlerinin yakalandığını, 3 Filistinli’nin de öldürüldüğünü açıkladı. İsrail radyosu Hamas liderlerinden Hüssam Bedran’ın yerinin otomobille Nablus’tan Cenin’e giderken İsrail helikopterleri tarafından belirlendiğini, bunun üzerine bölgeye gönderilen askerlerle otomobildekiler arasında çıkan çatışmada üç Filistinli’nin öldüğünü bildirdi.

XS
SM
MD
LG