Erişilebilirlik

Mali Uyuma 1,35 Milyar Dolar - 2002-04-17


Dünya Bankası İcra Kurulu, Türkiye'ye 1 milyar 350 milyon Dolar’lık, kamu sektörünü destekleme ve mali uyum kredisini onayladı. 450 milyon Dolar’lık 3 dilime ayrılan kredi, Türkiye’nin gerekli şartları sağlaması koşuluyla serbest bırakılacak.

Dünya Bankası’nın açıklamasında Türk hükümetinin geçen 1 yıl içinde mali istikrarın sağlanmasında ve önemli yapısal ve sosyal reformlarda ciddi ilerlemeler kaydettiği belirtildi. Açıklamaya göre, PFPSAL-2 kredisi, hükümetin mali istikrar, büyüme ve enflasyonun indirilmesine yönelik koşulları sağlayacak makro ekonomik politikalarına katkıda bulunacak. Bu kredi ayrıca, bankacılık sistemine yeniden güven sağlanması ve uluslararası standartlara uygun daha etkili bir yönetimin oluşturulmasına da destek sağlayacak.

Kredinin değerlendirileceği mali sektör alanları arasında da, bankacılık faaliyetlerinin düzenlenmesine yönelik modernizasyonun sürdürülmesi, BDDK’nın kurumsal gelişimi, problemli bankaların tasfiye edilmesi ve devlet bankalarının yeniden yapılandırılarak özelleştirilmesi sıralanıyor.

Kamu sektöründe de bu krediden yapısal mali politikalar, kamu harcaması yönetimi reformları ve yolsuzlukları önleyecek stratejinin benimsenmesi ve uygulanmasında yararlanılacak. PFPSAL-2 kredisi, Temmuz 2001’de onaylanan 1,1 milyar dolarlık PFPSAL-1 kredisinin devamı olarak görülüyor.

XS
SM
MD
LG