Erişilebilirlik

Powell, Suriye'yi Hizbullah'ı Kontrol Altına Almaya Çağırdı - 2002-04-15


ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, İsrail-Lübnan sınırındaki çatışmaların yayılabilecği uyarısında bulundu.

Suriye’den Hizbullah’ı kontrol altına almasını isteyen Powell, bu örgütün İsrail birliklerine düzenlediği saldırıların bölgesel bir çatışma çıkarabileceğini söyledi.

Beyrut’ta Lübnanlı liderlerle görüşen Powell, sınırdaki saldırı eylemlerini derhal sona erdirmenin barışı isteyenler açısından büyük önem taşıdığını vurguladı.

Ancak Lübnan Dışişleri Bakanı Mahmud Hamud, Hizbullah’ın, Şiba Çifliği’ndeki İsrail askerlerine yönelik saldırılarını işgale karşı direniş olarak niteledi. Bakan, Lübnan sınırındaki çatışmaların, Batı Şeria’daki gelişmelerden ayrı tutulamayacağını da kaydetti.

ABD Dışişleri Bakanı Powell, Lübnan ziyareti sırasında Başbakan Refik Hariri’yle de görüştü. İki lider, soruna siyasi çözüm bulunmadan varılacak ateşkes anlaşmasının kalıcı olmayacağı konusunda fikir birliğine vardı.

Powell, Lübnan temasları sonrasında, Suriye Devlet Başkanı Beşhar Esad’la Ortadoğu’daki durumu değerlendirmek üzere Şam’a geçti.

Powell, Şam ziyaretinden sonra tekrar İsrail’e dönecek. ABD Dışişleri Bakanı, şu ana kadar krizin sona erdirilmesi konusunda somut bir ilerleme sağlayamadı.

XS
SM
MD
LG