Erişilebilirlik

İsrail Batı Şeria'ya Giriş İzni Verecek - 2002-04-14


İsrail ordusu, işgül altında tutttuğu Batı Şeria’daki Filistin kentlerine uyguladığı giriş-çıkış yasağını kaldırmaya hazırlanıyor.

Yasağın kalkmasıyla birlikte, sivil toplum kuruluşları her türlü insani yardım malzemesini dağıtmaya başlayabilecek. Bu arada medya mensupları da ilk kez kendi gözleriyle işgal sırasında neler olduğunu görebilecek. Ancak bazı yerlerdeki giriş yasağı uygulanmaya devam edecek.

İsrail, 2 haftasına giren askeri operasyonun çapını daraltmadığı gibi, tank ve birlikler Cumartesi günü birkaç köye daha girdi. Ordu yetkilileri, Nablus, Ramallah ve Cenin’de 40 militanın yakalandığını bildirdi. İsrail birlikleri 29 Mart’ta başlayan operasyonda bugüne kadar 4000’den fazla Filistinli’yi gözaltına aldı.

Bu arada Beytüllahim’deki tarihi kiliseye sığınan Filistinliler direnişe devam ediyor. Görgü tanıkları, İsrail askerlerinin kiliseden çıkan Filistinli bir polisi vurarak öldürdüklerini bildirdi. Ordu yetkilileri, kiliseye ateş açılmadığını söyledi, ancak konuyla ilgili başka bir yorum yapmadı.

Kudüs’teki Hıristiyan liderler, ABD Dışişleri Bakanı Powell’a kilisedeki 12 günlük direnişi sona erdirecek bir plan önermişlerdi. Plan, 3 günlük ateşkes ilan edilmesini, bu sürede İsrail askerlerinin bölgeden çekilmesini öngörüyor. Askerler çekildikten sonra da Filistin Yönetimi’nin kilisede bulunan 200 Filistinli’nin silahlarını toplaması öneriliyor. Powell ve İsrail yönetimi konuyla ilgili açıklama yapmadılar.

Bu arada İsrail Anayasa Mahkemesi, ordunun Cenin mülteci kampında öldürülen Filistinliler’in cesetlerini gömmesini yasaklayan bir karar aldı. Filistin tarafı, İsrail’in Cenin’de toplu kıyım yaptığını öne sürüyor.

XS
SM
MD
LG