Erişilebilirlik

Yurtdışına Çıkmasına İzin Verilmeyen Fox Öfkeli - 2002-04-10


Meksika Cumhurbaşkanı Vicente Fox, ABD ve Kanada’ya yapacağı ziyarete yasak konulmasını eleştirdi. Meksika lideri, muhalefetin, ilerlemeden ve değişimden korktuğu için kendisine yasak koyduğunu söyledi. Televizyonda bir açıklama yapan Fox, muhalefetteki Yapısal Devrimci Parti’yi (PRI) vizyonu olmadığı için eleştirdi.

Fox, Kanada ve ABD ziyaretiyle, göçmen konumundaki Meksikalılar’ın haklarının korunması ve yabancı yatırımcıların Meksika’ya çekilmesi konuları üzerinde durmayı planladığını hatırlattı.

Meksika yasalarına göre, Cumhurbaşkanı’nın, ülke dışına yapacağı ziyaretler için Senato’dan onay alması gerekiyor. Senato, Salı günkü oturumunda, 41’e karşı 71 oyla Fox’un Kanada ve ABD’ye gitmesine izin vermedi.

Meksika tarihinde ilk kez uygulanan seyahat yasağı, Fox’un iç siyasi sorunlara daha fazla zaman ayırması gerektiği gerekçesiyle alındı. Yasakla ilgili karar önümüzdeki günlerde Vekiller Meclisi’nde de görüşülecek. Meclis’in, kararı, yeniden oya sunması için Senato’ya geri gönderme yetkisi bulunuyor.

Bu arada, muhalefet liderleri, Fox dış politikasında değişiklik yapana kadar yurtıdışına gitmesine izin verilmeyeceğini söylüyor. Muhalif senatörler, Vicente Fox’un sürekli taviz veren bir dış politika izlediğini iddia ediyor.

XS
SM
MD
LG