Erişilebilirlik

İran: Dünya Filistinliler'e Sahip Çıkmalı - 2002-04-10


İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi, uluslararası toplumdan Filistinliler’e sahip çıkmasını istedi.

Norveç Dışişleri Bakanı Jan Petersen’le Tahran'da görüşen Hatemi, “insan haklarına saygı ilkesi, Filistinliler’e uygulanan kıyım, baskı ve şiddetin sona erdilmesi için tüm dünya ülkelerini çaba göstermeye zorunlu kılıyor” dedi. Norveçli Bakan ülkesinin Ortadoğu barışını desteklediğini söyledi. Petersen, Norveç’in İran’la ikili ilişkileri geliştirmeyi istediğini de belirtti. Hatemi, Petersen’in İran ziyaretinin ikili ilişkilerde yeni bir dönemin başlangıcını oluşturabileceğini kaydetti.

Norveçli Bakan iki günlük İran ziyareti sırasında, Ortadoğu krizi ve ikili ilişkilerin yanı sıra Afganistan ve petrol konularını da görüşüyor. Filistinliler’e yardım eden ülkeleri biraraya toplayan uluslararası bir komisyonun başkanlığını da yapan Petersen, İran ziyaretinden sonra Türkiye ve Suudi Arabistan’da da temaslarda bulunacak.

Petrol ihraç eden ancak OPEC üyesi olmayan Norveç, ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell’in Ortadoğu ziyaretini memnunlukla karşıladı.

Norveç, 1993 yılında başlatılan ve Gazze ile Batı Şeria’da Filistin Özerk Yönetimi’nin oluşturulmasıyla sonuçlanan barış sürecinde önemli bir rol üstlenmişti.

XS
SM
MD
LG