Erişilebilirlik

Bush ve Blair, Orta Doğu ve Irak Konularını Görüştü - 2002-04-06


İngiltere Başbakanı Tony Blair’le Teksas’daki çiftliği’nde görüşen Başkan Bush, İsrail’in Filistin topraklarından çekilmesi gerektiğini tekrarladı.

Başkan Bush, görüşmeden sonra Blair’le yaptıkları ortak basın toplantısında "İsrail, derhal Filistin topraklarından çekilmelidir," dedi. Bush, Filistin lideri Yaser Arafat'ın Oslo ve Camp David'de verdiği sözleri yerine getirmediğini söyledi ve Arafat'ın, kendi halkına hitaben Arapça konuşarak, sivilleri hedef alan terörist saldırıları kınadığını ve bunların durdurulması gerektiğini açıkça söylemesini istedi.

İngiltere Başbakanı Tony Blair de Amerika’yı en güçlü müttefiği olarak gören İsrail’in Başkan Bush’un çağrısına uyacağını söyledi.

İki lider bugünkü görüşmede İsrail-Filistin sorununun ve Irak konusunda izlenebilecek politikaları ele aldı.

Basın toplantısında Başkan Bush, Saddam Hüseyin'in kendi halkına karşı kitle imha silahı kullanmaktan kaçınmayan bir lider olduğunu, aynı silahları, Avrupa'ya, İsrail'e ve diğer ülkelere karşı kullanabileceğini söyledi.

İngiltere Başbakanı Blair de 11 Eylül saldırılarından hemen sonra, Saddam Hüseyin'in, kitle imha silahlarına sahip olmasına izin verilemeyeceğini söylemiş olduğunu hatırlattı, bugün de aynı görüşte olduğunu belirtti. Blair, Saddam Hüseyin'in, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin, silah denetçilerine izin vermesi yolundaki kararına uymasının şart olduğunu söyledi. Tony Blair, Başkan Bush'un, uluslararası terörle mücadelede olduğu gibi gibi Saddam Hüseyin konusunda da çok iyi düşünüp müttefiklerine danıştıktan sonra karar vereceğine inandığını belirtti.

XS
SM
MD
LG