Erişilebilirlik

Güvenlik Konseyi Toplandı - 2002-03-30


Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Cuma günü geç saatte acil olarak toplanarak Orta Doğu'daki son gelişmeleri görüştü. Arap ülkelerinin çağrısıyla yapılan toplantıda çeşitli çözüm yolları üzerinde duruldu ancak herhangibir karar alınmadı.

Örgüt nezdindeki Filistin gözlemcisi Nasır el Kidwa, İsrail'in Yaser Arfat'ın karargahına girmesini eşi görülmemiş bir saldırı diye niteledi ve bu saldırıyla İsrail'in, Filistin topraklarını yeniden işgal eylemine başladığını söyledi. Filistin temsilcisi, İsrail'in "çılgınca bir adım atarak" Arafat'ı öldürmesi halinde bunun, "hataların en büyüğü olacağını" belirtti.

Israil temsilcisi de Arafat'ın, teröristleri kontrol altına almadığını, bu yüzden ülkesinin harekete geçmek zorunda kaldığını söyledi. İsrailli diplomat, ülkesinin, ateş-kes yolunda tek başına ilerlemesinin mümkün olmadığını belirtti.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan her iki tarafı saldırıları durdurmaya çağırırken dünya liderleri İsrail'in, Ramallah'ta Yaser Arafat'ın karargahına saldırmasını sert bir şekilde eleştiriyorlar. Arap ülkeleri İsrail'i kınarken Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, Amerika'yı derhal girişimde bulunmaya çağırdı.

Ankara'da yapılan bir açıklamada da İsrail Büyükelçisinin Cuma günü geç saatte Dışişleri Bakanlığına çağrıldığı bildirildi. Açıklamaya göre, büyükelçiye, İsrail'in Ramallah'daki eylemlerini kabul etmenin mümkün olmadığı belirtildi. Rusya Dışişleri Bakanı İgor İvanov, İsrail'in Arafat'ı tecrit etme girişiminin bunalıma siyasi çözüm bulunmasına yardım etmeyeceğini söyledi. Fransa Dışişleri Bakanı Hubert Vedrine de İsrail'in Filistin intihar saldırıları karşısında tepkisini anladığını ancak bu saldırılara aşırı kuvvet kullanarak karşılık vererek ve Arafat'ı tecrit edecek soruna çözüm bulunamayacağını belirtti.

Avrupa Birliği Komisyonunun Dışişlerinden Sorumlu Üyesi Javier Solana iki tarafı ateş-kes ilan etmeye ve Beyrut'taki Arap zirvesinde Suudi barış planının onaylanmasıyla doğan fırsatı değerlendirmeye çağırdı.

Amerika Dışişleri Bakanı Colin Powell ise İsrail'e Ramallah'a giriştiği saldırıyı durdurma çağrısı yapmadı ancak Başbakan Ariel Sharon'un, attığı adımların yolaçabileceği sonuçları dikkatle gözden geçirmesi gerektiğini belirtti. Bu arada Amerikalı yetkililer, İsrail hükümetinin, Arafat'ın zarar görmeyeceği yolunda güvence verdiğini söylediler.

Amerika Filistin intihar komandolarının İsrail'de giriştiği saldırıları durdurmadığı gerekçesiyle Yaser Arafat'ı eleştiriyor. Dışişleri Bakanı Powell, Netanya'da 20'den fazla İsraillinin ölümüne yolaçan saldırıdan sonra, Washington'un, İsrail-Filistin barış görüşmelerini yeniden başlatma konusunda sahip olduğu sınırlı iyimserliğin de bu saldırıyla sona ermiş olduğunu söyledi.

XS
SM
MD
LG