Erişilebilirlik

BM'ye Rağmen Kuşatma Devam Ediyor - 2002-03-30


İsrail, Filistin Lideri Yaser Arafat’ı kuşatma altında tutmaya devam ediyor. İsrail, dün zırhlı araçlarla saldırdığı karargahın, su, elektrik ve telefon hatlarını kesti.

Arafat’ın, cep telefonu aracılığıyla dış dünyayla bağlantısını sürdürdüğü bildirildi.

İsrail birliklerinin, Arafat’ın bürosu hariç, karargahta yer alan bütün binaların kontrolünü ele geçirdikleri belirtiliyor. Arafat, Cuma günü verdiği röportajlarda, şehit olmaya hazır olduğunu söyledi.

Bu arada Ramallah’ın bir diğer mahallesinde ağır top ateşi sesleri duyulduğu, İsrail askerlerinin bir binadaki 14 Filistinli’yi teslim olmaya zorladığı bildirildi. İsrail’in işgal ettiği bir diğer binada da 5 Filistinli’nin cesetleri bulundu.

Batı Şeria’daki bir kontrol noktasında da İsrail’e girmeye çalışan silahlı 2 Filistinli öldürüldü. İsrailli yetkililer, öldürülenlerden birinin üzerinde çok sayıda patlayıcı bulunduğu söyledi.

İsrail, Perşembe gününden bu yana 145 Filistinli militanın gözaltına alnıdığını bildirdi. Amerika’nın Sesi Radyosu’nun bölgedeki muhabirine göre İsrail, yaşları 15 ila 45 arasında değişen tüm Filistinli erkekleri gözaltına alıyor.

XS
SM
MD
LG