Erişilebilirlik

Arafat: İsrail'i Durdurun - 2002-03-29


İsrail ordusu, Filistin lideri Yaser Arafat’ın Ramallah’taki karargahına saldırarak Arafat'ın muhafızlarından birkaçını öldürdü. Karargahı oluşturan binalar, tank ve makinalı tüfek ateşi yüzünden ağır hasar gördü. İsrail tankları ve buldozerlerinin, karargah çevresindeki bazı duvarları yıktığı görüldü. İsrail askerlerinin, Arafat'ı tamamen tecrit etme amacıyla karargaha girdikleri ve arama yaptıkları bildiriliyor. Arafat ve yakın yardımcılarının, elektrik ve suyun kesildiği binanın alt katında, güvenli bir bölümde oldukları haber veriliyor. Yaser Arafat, buradan uydu telefon yoluyla çeşitli Arap televizyonlarına demeçler verdi ve kuşatmanın kaldırılması için uluslarararası mudahale çağrısında bulundu. Bu demeçlerde Arafat'ın, "şehit olarak" ölmeye hazır olduğunu söylediği bildiriliyor.

Başbakan Ariel Sharon, düşman ilan ettiği Arafat’ın karargahına İsrail tanklarını göndermişti. Karargah ve çevresi, İsrail askerleri ile Filistin güvenlik görevlileri arasında şiddetli çatışmalara sahne oldu.

Çatışmalardan kısa bir süre önce, Filistinli bir kadının Kudüs’teki bir markette giriştiği intihar saldırısında 2 kişi öldü. En az 24 kişinin yaralı olduğu bildiriliyor.

Ariel Sharon, Güvenlik Kabinesi’nin sabaha kadar süren olağanüstü toplantısından sonra, Arafat’ın tamamen tecrit edileceğini söylemiş ve İsrail askerlerinin Filistin saldırılarını sona erdirmek için geniş çaplı operasyonlar başlatacağını açıklamıştı.

XS
SM
MD
LG