Erişilebilirlik

Mübarek Arap Birliği Zirvesi'ne Katılmıyor - 2002-03-26


Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek Beyrut’ta yarın yapılacak Arap Birliği zirve toplantısına katılmayacağını açıkladı. Zirvede Arap ülkelerinin, Suudi Arabistan tarafından önerilen Ortadoğu barış planına toplu destek vermeleri bekleniyor.

Mısır liderinin, zirveye neden gitmeyeceği açıklanmadı. Arap Birliği üyesi 22 ülkeden en az 10’unun devlet başkanlarının, zirveye katılmayacağı bildiriliyor.

Bu arada İsrail ve Filistinli yetkililer, bir buçuk yıldır devam eden çatışmaları durdurmak için Amerika’nın önerdiği ateşkes planı üzerindeki çalışmalarına devam ediyor.

Amerika’nın Ortadoğu Özel Temsilcisi Anthony Zinni, bugün taraflarla yeniden görüştü. Ancak herhangi bir uzlaşıya varılamadı.

İsrail, Filistin Lideri Yaser Arafat’ın Beyrut’taki Arap Birliği toplantısına katılabilmesi için öncelikle ateşkes anlaşmasına varılması gerektiğini söylüyor. İsrail hükümeti, Aralık ayından bu yana Arafat’ın Batı Şeria’nın dışına çıkmasına izin vermiyor.

Arap Birliği toplantısı Çarşamba günü başlayacak, bu süreye kadar İsrail’le Filistinliler arasında bir ateşkese varılıp-varılamayacağı bilinmiyor. Arafat’ın da İsrail seyahat yasağını kaldırdığında toplantı için Beyrut’a gidip-gitmeyeceği de kesinlik kazanmadı. Filistinli yetkililer, Arafat’ın toplantıya katılmasının mutlaka gerekli olduğu görüşünde. Ancak Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, Arafat’ı Beyrut’a gitmemesi için ikna etmeye çalışıyor. Mısırlı lider, Arafat’ın Ramallah’tan ayrılması halinde, İsrail’in Filistinli lidere geri dönüş izni vermeyeceğinden kaygı duyuyor.

ABD ise Suudi Arabistan’ın barış önerisine destek toplaması açısından Arafat’ın Arap Birliği zirvesine katılmasının gerekli olduğu görüşünde. Suudi planı, 1967 yılında işgal ettiği topraklardan çekilmesi halinde İsrail’le arap ülkeleri arasında kapsamlı bir barış anlaşmasını öngörüyor.

XS
SM
MD
LG