Erişilebilirlik

Oscarlar: En İyi Oyuncu Ödüllerini Siyah Sanatçılar Aldı - 2002-03-24


74’üncü kez yapılan yıllık Oscar sinema ödülleri dağıtım töreninde tarihi bir gelişme yaşandı. İki Amerikalı siyah oyuncu, Denzel Washington ve Halle Berry, en iyi erkek ve kadın oyuncu ödüllerini kazandılar. Ruh sağlığı bozuk, Nobel ödüllü bir matematikçinin yaşamını konu alan “A Beautiful Mind” filmi, yılın en iyi filmi seçildi. En iyi yönetmen ödülünü de aynı filmin yönetmeni Ron Howard aldı.

Halle Berry, "Monster's Ball" filminde kocası idam edilen bir kadını canlandıran rolüyle, Denzel Washington da "Training Day-Eğitim Günü" adlı filmde oynadığı kötü, yasa dinlemez polis rolüyle ödüle layık görüldüler. Ödül töreni öncesinde Washington'un çok iyi bir oyuncu olmakla birlikte "kötü adam" rolünü oynadığı bir filmle Oscar'a aday gösterildiği için ödülü kazanamayacağı yolunda tahminler yapılıyordu.

Dün akşam Amerikan sinemasında siyah sanatçılar için öncü ve örnek olarak kabul edilen ünlü sanatçı Sidney Poitier, her yıl özel olarak verilen en başarılı sanatçı ödülünü aldı.

Yabancı Dilde En İyi Film ödülünü ise Bosna-Hersek Cumhuriyeti'nden Boşnak yönetmen Danış Tanoviç'in metnini yazdığı ve yönettiği "No Man's Land" adlı film aldı. Savaş karşıtı bir teması olan filmde, 1992-95 Bosna savaşı sırasında bir siperde mahsur kalan bir Boşnak ve bir Sırp askerin öyküsü anlatılıyor. Tanoviç, ödül töreninde yaptığı konuşmada "Bu ödülü ülkem Bosna adına alıyorum," dedi. Tanoviç'in anne ve babası, çocuklarının başarısından gurur duyduklarını ve Saraybosna'da bugün herkesin Danış Tanoviç'in başarısından sözettiğini söylediler.

XS
SM
MD
LG