Erişilebilirlik

Cheney-Arafat Görüşmesi Hala Askıda - 2002-03-24


Amerika Başkan Yardımcısı Dick Cheney, bu hafta Beyrut’ta yapılacak Arap zirvesinden önce Filistin lideri Yaser Arafat’la görüşeceğini sanmadığını açıkladı. Cheney, bugün NBC televizyonunun sorularını yanıtlarken Arafat’ın İsrail’e yönelik saldırıların durdurulması için henüz yeterli çabayı göstermediğini söyledi.

Cheney, Arafat’la görüşmesinin, Filistin liderinin geçen yıl CIA başkanı George Tenet tarafından sunulan ateşkes planını kabul etmesine bağlı olduğunu tekrarladı. Başkan Yardımcısı, Arafat’ın bu konuda gerekli koşulları yerine getirip getirmediğine özel temsilci Anthony Zinni’nin karar vereceğini vurguladı. General Zinni bugün İsrail ve Filistinli güvenlik yetkilileriyle yeniden biraraya geldi. Dünkü görüşmelerden bir sonuç alınamamıştı.

Öteyandan bölgede şiddet olayları devam ediyor. İsrail askerleri, Ürdün sınırından sızmaya çalışan üç militanı öldürdü. Militanlar daha önce Ürdün sınır muhafızlarıyla çatıştı. Batı Şeria’da ise bir İsraillli kadınla bir Filistinli polis öldürüldü.

Bu arada Başkan Bush, Güney Amerika gezisi sırasında yaptığı açıklamada 52 senatörün karşı çıkmasına rağmen Cheney’i yeniden bölgeye gönderme fikrini savundu.

XS
SM
MD
LG