Erişilebilirlik

Milletvekili Wexler'e Göre Türkiye ve İngiltere'nin Yeri Özel - 2002-03-20


Türk-Amerikan Konseyi’nin 21. yıllık toplantısı bugün Washington’da sona erdi. Toplantıların dünkü bölümünde Amerikan Kongresi’ndeki Türk Dostluk Grubu ile Türkiye Büyük Millet Meclisi arasında yapılan parlamentolararası dostluk anlaşması çerçevesinde bu grubun Türkiye’deki temsilcisi olan milletvekili Kamran İnan’la Amerikalı milletvekili Edward Whitfield’a liderlik ödülleri verildi.

Kongre’deki Türk Dostluk Grubu’nun kurucularından milletvekili Robert Wexler ise tekstil konulu bir panele katılarak konuşma yaptı. Amerikan Kongresi’nde 2000 yılından beri faaliyet gösteren Türk Dostluk Grubu’nun kurucularından Wexler, Başkan Yardımcısı Cheney’nin Ortadoğu ziyaretine değinerek "Cheney’nin ziyareti özellikle bir açıdan çok başarılı oldu. O da Amerika’nın, Irak’la ilgili politikasında kararlar verirken müttefiklerimize, özellikle de Türkiye’ye karşı ne tür sorumlulukları olduğunu daha iyi anlamasıdır," dedi.

Wexler ayrıca 11 Eylül terör saldırılarından sonra Amerika’nın iki önemli müttefikinden birinin Türkiye, diğerininse İngiltere olduğunu söyledi. "11 Eylül’den beri Amerika’nın 2 müttefiki, Amerika’ya destek ve teröre karşı savaş alanında diğer bütün kurum ve ülkelerden daha fazla öne çıktı. Bu ülkeler Türkiye ve İngiltere’dir. Şimdi çok daha fazla Amerikalı, Türkiye ile Amerika arasındaki bu özel bağı anlıyor. Ancak Amerikalılarla konuştuğunuz zaman çoğu kişi bu bağın ekonomik alanda da gerçekte olduğundan daha fazla ilerlemiş olduğunu sanıyor."

Wexler, Amerika’nın Türkiye’ye teşekkür ettiğini bir kere daha göstermek için Amerikan Kongresi’nde faaliyet gösteren Türk Dostluk Grubu üyelerinin Şubat ayında Türkiye’ye gittiğini söyledi. Amerikalı Kongre üyelerinin 8 günlük Türkiye ziyareti sırasında iki ülkenin parlamentoları arasında bir anlaşma yapılarak tarafları ilgilendiren konular üzerinde görüşmek için daha sıkı bağlar kurulması hedeflenmişti. Wexler ziyaretin bir amacının da Türkiye ile ekonomik ilişkileri arttırmak olduğunu kaydetti.

Amerika ve Türkiye’den her yıl pek çok yatırımcı, iş sahibi, diplomat, politikacı ve girişimciyi bir araya getiren Türk-Amerikan Konseyi’nde dün konuşan Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş ise Türkiye’de ekonomik krizin en zor aylarının atlatıldığını söyledi. Derviş, enflasyon hedefinin bu yıl yüzde 35, önümüzdeki yıl ise yüzde 20 olduğunu kaydederken enflasyon aşağı çekildiği takdirde yüzde 6 veya 7 oranında büyüme hedefinin gerçekleşeceğini söyledi.

Merkez Bankası’nın tamamen bağımsız olduğunu hatırlatan Derviş, Bankalar Yüksek Kurulu ve Enerji Sektörü Kurulu’nun bu alanlarda denetimlerinin süreceğini belirtti. Türkiye’de artık kuralların belirli olduğunu, politikacıların piyasanın günlük işlerine karışmamayı öğrendiğini ve kamuoyunun reformları desteklediğini söyleyen Derviş, yabancı yatırımcıların çekinmeden Türkiye’ye gelebileceğini kaydetti.

Aynı toplantıda Derviş’ten önce konuşan Amerika Dışişleri Bakan yardımcılarından Büyükelçi Marc Grossman da Türkiye’nin yatırımlar için büyük bir potansiyele sahip olduğunu söyledi. Grossman, Amerika’nın da Türkiye’deki reformları, Türkiye’nin istikrarlı ve güvenilir bir müttefik olmasını ve bu bağlamda Avrupa Birliği’ne girmesini kuvvetle desteklediğini belirtti.

XS
SM
MD
LG