Erişilebilirlik

'Saddam'ın İşbaşından Uzaklaştırılması Gerekir' - 2002-03-18


Son günlerde Amerikan Kongresine bilgi veren uzmanların ortak görüşü, Irak’ın, kitle imha silahlarıyla oluşturduğu tehdide son vermek için Saddam Hüseyin rejiminin işbaşından uzaklaştırılması gerektiği yönünde…

Senato’nun bir komisyonunda bilgi veren eski Dışişleri Bakan Yardımcılarından Robert Einhorn, Irak’ın, kitle imha silahları geliştirme programına gönüllü olarak son vermesinin beklenemeyeceğini söyledi. Einhorn şöyle konuştu: “Irak bu silahlara o kadar önem veriyor ki, Bağdat hükümeti, 100 milyar Dolara varan gelirden vazgeçme pahasına bu silahlarını uluslararası denetime açmamaya karar verdi. Hiçbir teşvik yönteminin ve hatta Bush yönetiminin askeri eylem tehdidinin Irak’I, bu silahlarla ilgili tutumunu değiştirmeye ikna edemeyeceği artık iyice anlaşılmıştır.”

Bush yönetiminin, Bağdat hükümeti, Birleşmiş Milletler silah denetimlerine izin vermediği takdirde, terörizme karşı açılan askeri kampanyada Irak’I bundan sonraki hedef olarak seçmeyi düşündüğü açıkça biliniyor.

Washington’daki Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi’nde uzman olan eski diplomat Robert Einhorn, böyle bir askeri harekata karar verildiği takdirde silah depolarını hedef alan sınırlı bir saldırı operasyonunun hiçbir işe yaramayacağını savunuyor. Bir askeri harekatın mutlaka Saddam Hüseyin hükümetini devirme hedefine yönelik olması gerektiğini belirten uzman şöyle diyor: “Irak’I, kitle imha silahları programını yeniden başlatıp genişletmekten alıkoyacak tek şey, işbaşındaki rejimi uzaklaştırıp yerine uluslararası yükümlülükleri yerine getirmeye hazır olan bir hükümet gelmesini sağlamaktır.”

Saddam Hüseyin’i devirmek için askeri yola başvurulması şeklindeki düşünce, Amerikan Kongresi’nde giderek daha çok destek buluyor. Cumhuriyetçi Parti Mississippi Senatörü Fred Thompson şöyle diyor: “Bana öyle geliyor ki, Irak’ta nihai çözüm ancak rejim değişikliği yoluyla sağlanabilir.”

Bu görüşe katılmayan Kongre üyeleri de var. Bunlardan biri de yine Cumhuriyetçi Partili Kansas Senatörü Pat Roberts: “Amerika’nın, Irak’ta rejim değişti diye bu ülkenin kitle silahları geliştirmekten vazgeçeceğini düşünmesi yanlış olur. Bize, durmadan, Irak’ta rejim değişirse otomatik olarak tehlikenin de azalacağı söyleniyor. Bu doğru olabileceği gibi yanlış da olabilir.”

Amerika Merkezi İstihbarat Örgütü, CIA, 1996 yılında Saddam Hüseyin’I devirmeye çalıştı ancak başarıya ulaşamadı. Yine Washington’daki Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezinden Anthony Cordesman, Irak’ta askeri eyleme girişmeden önce çok iyi düşünülüp hazırlanmış bir planı olması gerektiğini belirtiyor: “Askeri yola başvurduğumuz takdirde çok hızlı, çok kararlı ve çok iyi düşünülmüş bir plana göre hareket etmemiz lazım. Bunun için Amerikan kara askerlerinin de mutlaka Irak’a girmesi gerekir. Bunu Irak’ın yeniden imarı için büyük çaplı bir gayretin izlemesi şarttır. Irak halkının layık olduğu bir devlet yapısını oluşturmak için bu yolun izlenmesi gerekir.”

Anthony Cordesman, askeri yola başvurulduğu takdirde Irak’ın da Amerika’ya misilleme tehlikesinin doğacağını söylüyor. Uzman bunun, Amerikan topraklarında Irak tarafından desteklenen bir terörist grubun eylem yapması şeklinde olabileceğini belirtiyor. Uzmana göre Irak ayrıca İsrail’e, kimyasal ya da biyolojik başlıklar taşıyan füzeler atarak bir bölgesel savaş çıkarmaya çalışabilir.

Cordesman, Amerika’nın, Afganistan’daki operasyonun başarısını örnek alıp Irak’a karşı bir askeri eylem konusunda aşırı güven duygusuna kapılmaması gerektiğini belirtiyor. Uzmanın vurguladığı bir nokta da, Amerika’nın, Bağdat’a karşı bir askeri eyleme geçme kararı verdiği takdirde bu konuda Irak’taki muhalefete ve bu arada Irak Ulusal Kongresi’ne fazla güvenmemesi gerektiği… Cordesman şöyle diyor: “Şunu açıkça belirtmek gerekir: Irak, Afganistan değildir; Irak Ulusal Kongresi’nin içine Irak istihbarat ajanları sızmıştır; Irak’ta, İran tarafından desteklenen diğer muhalefet gruplarının çok ufak çapta bazı saldırılara girişmekten başka bir etkinliği olmamıştır. Bütün bunlara rağmen birkaç hava saldırısıyla herşeyi halledeceğimizi düşünmek tam bir hayal olur ve işe yaramayacağı gibi, bize de zarar verir.”

Uzmanlardan bu değişik görüşleri dinleyen Kongre üyeleri Bush yönetiminin, Irak’a karşı bir askeri eyleme girişmeden kendilerine mutlaka danışması gerektiğini ısrarla belirtiyorlar.

XS
SM
MD
LG