Erişilebilirlik

Orhan Pamuk'la ABD'de Söyleşi - 2002-03-15


Yonca Poyraz Doğan’ın sorularını yanıtlayan Orhan Pamuk, önce Amerika’ya gelişini anlattı.

Son romanı “Kar” ile Türkiye’de yankılara sebep olan yazar Orhan Pamuk birkaç haftadır Amerika’da bulunuyor. Yazar, son kitabının edebi özelliklerinden çok siyasi çerçevede değerlendirildiğini ancak yazdıklarına karşı duyulan öfkenin beklediğinden daha az olduğunu söyledi.

Çeşitli üniversitelerde hayatı, romanları ve Türk edebiyatı üzerine konuşmalar yapan Orhan Pamuk’un son olarak İngilizceye çevrilen romanı “Benim Adım Kırmızı” ABD'de 6 ay kadar önce piyasaya çıktı. "My Name Is Red" adıyla İngilizceye çevrilen ve kapağı yandaki resimde görülen roman 5 bin kadar satış yaptı.

Kitapları 25 dile çevrilen Orhan Pamuk, Perşembe günü Georgetown Üniversitesi’nde “Doğu, Batı ve Romanlar” konulu bir konferans verdi, daha sonra kitaplarını imzaladı. Türk aydınlarının Avrupa ile ilişkisini tarihsel kökenleriyle anlatan yazara günümüzde Avrupa Birliği'ne girmekle Türklerin ne beklediğini sorduk. Pamuk, Türklerin yüzde 70 kadarının AB'ye girmeyi istemesine rağmen hükümeti bu konuda yeterince zorlamadığını söyledi.

XS
SM
MD
LG