Erişilebilirlik

Bush: Terörle Savaş Devam Edecek - 2002-03-14


Başkan Bush terörizme karşı savaşı yorulmadan sürdüreceğini, dünyada özgürlük ve barış için mücadele ettiğini söyledi. Beyaz Saray'da, geçen yıl Ekim ayından buyana ilk, geniş çaplı basın toplantısını düzenleyen Bush, "Amerika'yı, dostlarını ve müttefiklerini savunmak için her türlü yola başvurabiliriz" dedi.

Başkan, El Kaide terör örgütü lideri Üsame bin Ladin'in hala ele geçirilmediğini, teröre karşı savaşın sürdürülmesi gerektiğini belirtti.

Bush, ABD'nin nükleer silahlarını azaltma ve Rusya'yla ilişkilere yeni bir şekil verme konusunda kararlı olduğunu söyledi. Başkan, Savunma Bakanlığının, ABD'nin nükleer silahlarla ilgili politikasını gözden geçirmekte olduğu yolundaki haberler konusunda, savunma konusunda değişik tercihlerin kendisine açık olması gerektiğini ancak Amerika'nın nükleer silah gücünün sadece caydırma amacına yönelik olduğunu belirtti.

Bush, Irak konusunda konuşurken, Irak lideri Saddam Hüseyin'in, kitle imha silahlarını kullanmaktan hiç çekinmeyen bir kişi olduğunu kanıtladığını söyledi. ABD Başkanı, Irak konusunda çok kaygılı olduğunu, aynı kaygıyı özgürlükten yana olan herkesin paylaşması gerektiğini belirtti. Saddam Hüseyin'in, Birleşmiş Milletler silah denetçilerinin ülkeye girmesine izin vermediğini hatırlatan Bush, "Saddam Hüseyin'in saklayacak birşeyleri olduğu anlaşılıyor" dedi. Bush, Amerika ve müttefiklerinin, Saddam Hüseyin konusunda "gerekeni yapacaklarını" söyledi.

Bush, İsrail-Filistin çatışmalarına değinirken, tarafları, CIA Başkanı George Tenet'in bölgedeki temasları sırasında kabul edilen ateş-kes planını uygulamaya çağırdı.

XS
SM
MD
LG