Erişilebilirlik

Wolfowitz: Kürt Devleti Kurmaya Çalışmıyoruz - 2002-03-14


Yonca Poyraz Doğan

Amerika Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz, dün Washington Yakındoğu Politikaları Enstitüsü’nün düzenlediği Turgut Özal’ı anma konferansında Irak konusunda yöneltilen bir soru üzerine Irak’a karşı bir operasyon düzenlenirse Türkiye’nin Amerika’nın yanında olacağını söyledi. Enstitünün her yıl düzenlediği Turgut Özal konferansına bu yıl baş konuşmacı olarak davet edilen Wolfowitz, Özal’ın eski Başkan George Bush’un yakın arkadaşı olduğunu belirtti.

Wolfowitz, Körfez Savaşı’nda Özal’ın cesurca davranarak Irak’la sınırı kapattığını kaydetti ve Özal’ın, neden böyle bir risk aldığını soranlara “Biz barış konferansına menüde yer alarak değil davetli olarak katılmak istedik,” şeklinde yanıt verdiğini söyledi. Savunma Bakan Yardımcısı Wolfowitz, Amerika’da, 11 Eylül olaylarından sonra Irak’a karşı askeri operasyonu savunanlar arasında yeralıyor. Konuşmasında, Irak’ın toprak bütünlüğünü korumanın Amerika’nın devlet politikası olduğunu belirten Wolfowitz, Körfez Savaşı’nda da Irak’ı bölmeye veya Kürt devleti kurmaya çalışmadıklarını vurguladı. Amerikan yönetiminin Türkiye’nin Irak konusundaki kaygılarını anladığını belirten Wolfowitz, yine de Irak’a düzenlenecek bir operasyonda Türkiye’nin Amerika’nın yanında yer alacağına inandığını söyledi.

Savunma Bakan Yardımcısı, bu yıl beşincisi düzenlenen Turgut Özal’ı anma toplantısında Türk televizyonlarının canlı yayın bağlantısı yaptığını söyleyerek konuşmasına “Sayın arkadaşlar merhaba” diye başladı. Konuşması boyunca Wolfowitz, Özal’ın cesaret ve hoşgörü özelliklerini öne çıkaran örnekler verdi.

Wolfowitz, Özal’ın ırk, din ve etnik köken konusunda eşitliğe inanan, cesur ve hoşgörülü bir politikacı olduğunu söylerken, Özal’ın "kısmen Kürt" olduğunu kamuoyuna açıklamasını cesur bir eylem olarak nitelendirdi. Özal’ın din konusundaki yaklaşımını öven Wolfowitz, bu şekilde bir din anlayışının serbest ekonomi ve demokrasiyle bağdaştığını söyledi, "Özal batılı liderlerin yanında da camide olduğu kadar rahattı; Dünya Müslümanlarının büyük çoğunluğu da aslında Özal’ın din - devlet ilişkisi konusundaki vizyonunu paylaşmaktadır" dedi.

Savunma Bakan Yardımcısı Wolfowitz, Özal’ın ekonomide serbestliğe inanarak Türikye’nin önünü açan Atatürk’ün değerlerini modern döneme taşıdığını kaydetti. Türkiye’nin gerçekleştirdiği ekonomik reformlarla, eskisinden daha güçlü bir ülke olarak ortaya çıkma fırsatı yakaladığını belirten Wolfowitz, Başbakan Bülent Ecevit’in liderliğinde ve Ekonomi Bakanı Kemal Derviş’in ekonomik idaresinde Türkiye’nin doğru yönde ilerlediğini ifade etti.

Wolfowitz ayrıca Başbakan Bülent Ecevit’in Ocak ayındaki ziyareti sırasında Türk-Amerikan Ekonomik Ortaklık Konseyi’ni hatırlatarak, konseyin ilk toplantısının Ankara’da yapıldığını ve bu çalışmalar sayesinde Türkiye’nin küresel ekonomiye katılacağını kaydetti. Wolfowitz, Bush yönetiminin yeni uygulamaya koyduğu ve başta Avrupa Birliği’nin protestosuna yol açan çelik kotaları konusunda ise Türkiye’nin ekonomik zorluklarını hafifletmek amacıyla kota uygulamasına tabi tutulmadığını söyledi.

Washington Yakındoğu Politikaları Enstitüsü tarafından beşincisi düzenlenen yıllık Turgut Özal’ı anma konferansına Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Faruk Loğoğlu ile Amerika’nın Türkiye’deki eski büyükelçilerinden Morton Abramowitz ile Mark Parris de katıldılar. Bu yılın konuşmacısı Savunma Bakan Yardımcısı Wolfowitz’e, enstitü başkanı Rob Satloff tarafından üzerinde dinozor heykeli bulunan bir plaket verildi. Satloff’un, İngiliz Economist dergisinde çıkan bir makalede Wolfowitz’in dinazora benzeltildiğini ve bu yüzden kendisine böyle bir armağan vermeyi uygun gördüklerini söylemesi üzerine salondan kahkahalar yükseldi.

XS
SM
MD
LG