Erişilebilirlik

İsrail Saldırılarında 29 Filistinli Öldü - 2002-03-13


İsrail ordusunun Salı günü Filistin bölgelerinde giriştiği saldırılarda 29 Filistinli öldü. Kuzeyde, Lübnan sınırı yakınında, altı silahlı kişi tarafından motorlu araçlara açılan ateşte ise 6 İsrailli öldü. İsrail askerleri, silahlı kişilerden 2'sini öldürdü.

İsrail, terör yuvaları olarak nitelediği yerleri hedef alan saldırılar için, Batı Şeria ve Gazze bölgesine çok sayıda asker ve tank soktu. İsrail ordusunun ilerlemesine direnmek isteyen Filistinliler arasında ölümler ençok Gazze bölgesindeki Cebeliye mülteci kampında meydana geldi. Bu kampta yaşayanlardan, çok sayıda Filistinlinin de yaralı olarak bölgedeki hastanelere kaldırıldığı bildirildi.

İsrail askeri harekatı sabah erken saatlerde Cebeliye kampına helikopterler ve tanklardan açılan yoğun ateşle başladı. Bunu İsrail askerleriyle silahlı Filistinliler arasında şiddetli çarpışmalar izledi. İsrail yetkilileri, kampta kurulmuş olan bir Filistin silah fabrikasını imha ettiklerini söylediler.

Gazze bölgesinde bu saldırı devam ederken, 150’den fazla İsrail tankı da Batı Şeria’daki Ramallah kentine ve yakınındaki Amari mülteci kampına girdi. İsrail ordusu bu geniş çaplı operasyonun gerekli olduğunu, çünkü Ramallah kentinin, İsrail’I hedef alan Filistin terör saldırılarının merkezi haline geldiğini belirtti. Askeri Sözcü Albay Gal Hirsh gazetecilere şunları söyledi: “Yoğun terörist saldırılara hedef oluyoruz. Bu saldırılara bu şekilde karşılık vermekten başka bir seçeneğimiz yok. Terör yuvası olduğunu tesbit ettiğimiz yerlere kendimizi savunmak için giriyoruz.”

Ancak yabancı gözlemciler İsrail’in politikasını eleştiriyor. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri, eski İrlanda Cumhurbaşkanı Mary Robinson, İsrail’den şiddetie son vermesini istedi. Robinson şöyle konuştu: “Bu durumun devam etmesini kabul etmek mümkün değil. Soruna siyasi yoldan ve ciddi olarak çözüm aramak gerekir. Bu korkunç şiddete, göçmen kamplarına yapılan baskınlara, dehşet içindeki kadın, çocuk ve yaşlıların acılarına son vermek gerekir. Bu yerleri gidip gördüm. Koşulların ne olduğunu iyi biliyorum. Ayrıca bütün tarafların şiddete son verip siyasi çözüm aramak için bir siyasi irade oluşturmaları gerekir.”

İsrail vatandaşlarının çoğu, hükümetin Filistin bölgelerinden kaynaklanan teröre karşı daha sert tavır izlemesini istiyor. Tel Aviv’de yapılan bir açık hava toplantısında yaklaşık 50 bin İsrailli, hükümeti, Filistinlileri cezalandırmak için daha da sert davranmaya çağırdı.

XS
SM
MD
LG