Erişilebilirlik

İkiz Kulelerin Yerinde Işıktan Kuleler - 2002-03-12


11 Eylül 2001 terörist saldırılarının altıncı ayında, New York'ta silah olarak kullanılan jet yolcu uçaklarının çarparak yıktığı Dünya Ticaret Merkezi gökdelenlerinin yerinde, ölenleri anmak için ışık huzmeleriyle geçici anıt yapıldı. 110 katlı gökdelenlerin olduğu yere yerleştirilen 88 adet, 7,000'er watt'lık projektörden yükselen parlak ışıklar iki gökdeleni simgeliyor. Işıklar, bir ay süreyle her akşam saat 18'le 23 arasında yakılacak.

Işık kulelerini gerçekleştirenler, hava koşulları elverdiği takdirde ışığın yaklaşık 30 kilometre mesafeden görülebileceğini söylüyorlar.

İkiz kulelerde ölenlerin yakınları ışık kulesinin kalıcı bir anıta dönüşmesini istemediklerini söylüyorlar. Çevreci gruplar ve hava trafik kontrol yetkilileri de ışık huzmelerinin zararlı etkilerinden kaygı duyduklarını belirtiyorlar. Çevreci gruplar, parlak ışığın bu mevsimde göçeden kuşları yanıltacağını, hava ulaşımı yetkilileri de bazı geceler, hava trafiğinin aksamasını önlemek için ışıkların kapatılması gerekeceğini söylediler.

XS
SM
MD
LG