Erişilebilirlik

Bush’tan, Çelik Ürünlerine Gümrük Vergisi - 2002-03-05


Başkan Bush’un, Amerikan çelik üreticilerini dış rekabete karşı korumak amacıyla ithalata yüzde 30’a varan gümrük vergisi getireceği haberi Rusya, AB ve Japonya tarafından tepkiyle karşılandı.

Washington Post gazetesinin haberine göre Türkiye, Arjantin ve Tayland uygulama dışında bırakılacak. Kanada ve Meksika ise, NAFTA Anlaşması nedeniyle kararın kapsamına alınmayacak. Gazete, Türkiye, Arjantin ve Tayland’ın, ABD’ye yapılan çelik ithalatının %3’ünden daha azını karşıladıkları gerekçesiyle gümrük tarifeleri dışında bırakılacağını yazıyor. Haberde, Beyaz Saray dış politika uzmanlarının, terörle mücadele kampanyasına büyük destek veren Türkiye gibi müttefiklerle ilişkileri gerginleştirmeyecek bir uygulamaya gidilmesi konusunda ısrar ettiklerine de dikkat çekildi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Bush yönetiminin kararının Amerika-Rusya ilişkilerine zarar vereceği uyarısında bulundu. Avrupa Birliği ve Japonya da kararı Dünya Ticaret Örgütü’ne götürme tehdidinde bulundu. Başkan Bush, tartışmalı çelik ithali konusundaki kararını yarın açıklayacak.

XS
SM
MD
LG