Erişilebilirlik

İsviçreli Seçmen BM Üyeliğine “Evet” Dedi - 2002-03-03


İsviçreli seçmenler, Pazar günü yapılan bir referandumda, Birleşmiş Milletler’e üyelik konusunda hükümetin getirdiği öneriye destek verdi. Alınan ilk sonuçlara göre, referanduma katılanların yüzde 55’i Birleşmiş Milletler üyleğine “evet” oyu verdi. Referandumun kanton’lara göre dağılımında ise 12 kanton’dan olumlu, 11 kanton’dan olumsuz cevap çıktı. İsviçre yasalarına göre, referandum sonuçlarının geçerli sayılabilmesi için hem çoğunluk oyunun alınması, hem de 23 kanton’dan en az 12’si tarafından kabul edilmesi gerekiyor.

Hükümet yetkilileri, İsviçre’nin BM dışında kalarak, dünya politikasında daha fazla söz sahibi olma şansını azalttığını ve uluslararası gözlemci konumunu tehlikeye attığını iddia ediyorlar. Muhalifler ise, Birleşmiş Milletler’e üye olunması halinde, İsviçre’nin 19’uncu yüzyıldan bu yana uygulanan tarafsızlık politikasını değiştirmek zorunda kalacağı görüşünü savunuyor.

İsviçre, halen, Dünya Sağlık Örgütü ve Uluslararası Çalışma Teşkilatı gibi Birleşmiş Milletler çatısı altında oluşturulan bazı özel kurumlara üye.

XS
SM
MD
LG