Erişilebilirlik

Gucarat'taki Dini Çatışmaların Kökeni Eski - 2002-03-02


Gucarat eyaletindeki son dini çatışmaların kökü neredeyse 10 yıl öncesine gidiyor. Ayodhya kentindeki 16. yüzyıldan kalma Babri Mescidi 1992 yılında Hindu militanlarca yıkılmıştı. Nedeni ise, Hinduların, tarihi caminin, tanrıları Ram’ın doğduğu yere inşa edilmiş olduğunu öne sürmeleriydi. O zamanki toplumsal olaylarda 2 bin kişi ölmüş ve konu mahkemelere intikal etmişti. Bu dava hala sürüyor.

Geçen hafta, Ahmedabad kentinde Müslümanların ateşe verdiği trende tapınak mahallini ziyaret ettikten sonra evlerine dönen Hindu eylemciler bulunuyordu. Bu saldırıda çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 58 kişi diri diri yanarak öldü ve devam eden şiddet olaylarında ölü sayısı 300'ü aştı. Dün, Mehsana’da bir Müslüman köyü basan Hindu militanlar, polisin kendilerine müdehe etmesini önlemek için yollara barikatlar kurduktan sonra ev ve dükkanları ateşe verdiler. En az 27 kişinin yanarak öldüğü öğrenildi.

Başbakanı Atal Behari Vajpayii, din çatışmalarını, ülkenin alnına sürülmüş kara bir lekeye benzetti kara ve halka sükunet çağrısında bulundu. Muhalefet ise Başbakanın partisinden olan Gucarat Valisini görevden alınmasını istedi. Muhalefet liderleri valiyi olaylara seyirci kalmakla suçluyor, şiddet eylemlerinin eyalete yayılmasını polisin duruma müdahele etmekte geç kalmasına bağlıyorlar.

Ayodhya kentindeki caminin yıkılmasından Dünya Hindu Kongresi adlı militan bir grup sorumlu. Bu örgütün tarihi caminin enkazı üzerine tapınak inşa etmekte israr etmesi, çeşitli çevrelerde kaygıyla karşılanıyor, inşaatın başlaması halinde tüm ülkenin kanlı olaylara sahne olacağı uyarısı yapılıyor. Dünya Hindu Kongresi, Başbakan’ın, tapınak inşaatına ilerde bir tarihte izin vereceği yolunda vaadde bulunması koşuluyla eylemlere son vereceğini açıkladı. Hükümet ise, davanın sürdüğüne dikkat çekiyor ve nihai kararı mahkemelerin vereceğini savunuyor.

XS
SM
MD
LG