Erişilebilirlik

İsrail-Filistin Çatışmaları - 2002-02-22


Batı Şeria’da bir Yahudi yerleşim merkezindeki süpermarkette bir Filistinli vurularak öldürüldü. Filistinlinin beline sardığı bombaları patlatmaya çalışırken vurulduğu bildirildi. Yine Batı Şeria’da meydana gelen bir başka saldırıda arabasıyla yoldan geçen bir İsrailli öldürüldü.

Gazze’de ise İsrail askerleri geçen hafta işgal ettikleri bazı bölgelerden çekildi. İsrail ordusu Filistinlilere uyguladığı seyahat kısıtlamalarını hafiflettiğini de açıkladı. Bu gelişme, İsrail ve Filistin güvenlik yetkilileri arasında yapılan bir görüşmeden sonra sağlandı.

Bu arada İsrail Başbakanı Ariel Sharon’un tampon bölge kurma planı Filistinlilerin yanısıra İsrail’de, hem sağcılar hem de solcular tarafından tepkiyle karşılandı. Sharon, dün İsraillileri Filistinlilerin saldırılarından korumak için iki taraf arasına tampon bölgeler kuracağını söylemişti.

Filistin Enformasyon Bakanı Yasser Abid Rabbo, planın Filistinlileri yaşadıkları kentler, kasabalar ve köylere hapsetmeyi amaçladığını söyledi. İsrailli sağcılar, tampon bölgelerin sınır olarak kabul edileceği ve yeni yahudi yerleşim merkezleri kurulmasını engelleyeceği kaygısını dile getirdi. İsrail’in Batı Şeria’dan çekilmesini savunan solcular ise iki tarafı ayırmak için tampon bölge değil sınıra ihtiyaç olduğunu savunuyor.

XS
SM
MD
LG