Erişilebilirlik

Bush Asya Turuna Japonya ile Başladı - 2002-02-17


Başkan Bush, altı günlük Asya gezisine Japonya ile başladı. Tokyo’ya ulaşan Başkan Bush, Pazartesi günü Başbakan Junichiro Koizume ile görüşecek. İki liderin, Japonya’nın ekonomik reform programını, Amerika'nın öncülük ettiği terörle savaşı ve Bush yönetiminin Kuzey Kore’ye ilişkin politikalarını ele almaları bekleniyor.

Başkan Bush, Japonya’daki temaslarından sonra, Güney Kore’ye geçecek. Bush’un, Seul’de, Kim De-Jung yönetimine, Washington’un Kore yarımadasında barışın sağlanması konusunda kararlı olduğu mesajını vermesi bekleniyor.

Bush, Cumartesi günkü radyo konuşmasında, Washington’un Güney ile Kuzey Kore arasındaki diyaloğu desteklediğini söylemiş, bununla birlikte, Amerika’nın hiçbir ülkeye, kitle imha silahlarıyla özgürlükleri tehdit etme izni vermeyeceğini vurgulamıştı. Bush, kısa bir süre önce Kuzey Kore’yi, kitle imha silahı üretmeye çalışmakla suçlamış, bu ülkeyi İran ve Irak’la birlikte ‘şer ekseni’ diye nitelemişti.

Başkan Bush’un Asya gezisinin üçüncü durağı olan Çin’de de silahların yayılmasını önleme, Amerika’nın füze savunma programı, ticaret, dini özgürlükler ve insan hakları konularını gündeme getirmesi bekleniyor.

XS
SM
MD
LG