Erişilebilirlik

Bush, Japonya, Güney Kore ve Çin'e Gidiyor - 2002-02-16


Başkan Bush, bir hafta sürecek Asya gezisi için Washington’dan ayrıldı. Bush, Japonya, Güney Kore ve Çin’i ziyaret edecek. Başkan Amerika’dan ayrılmadan önce yaptığı konuşmada, Japon liderlerin, mevcut ekonomik belirsizlik döneminde büyümeyi yeniden sağlamak için gerekli cesur reformları yapacaklarına güvendiğini söyledi. Başkan Güney ve Kuzey Kore arasındaki yumuşamayı desteklediğini de belirtti ancak “Kuzey Kore ve öteki tehlikeli rejimlerin kitle imha silahlarıyla özgürlüğü tehdit etmesine izin vermeyeceğiz,” dedi.

Başkan, Çin ziyareti sırasında da insan hakları ve ticaret konuları üzerinde duracak. Başkanın Ulusal Güvenlik Danışmanı Condoleezza Rice, ziyaretle ilgili açıklamalarda bulundu.

Rice, Bush'un Asya’da ticari engellerin ortadan kaldırılması ve tarım sektörünün dışa açılması yolunda girişimler yapacağını kaydetti. Rice ayrıca Bush’un Japonya’ya Afganistan’da yeniden yapılanmaya katkılarından dolayı teşekkür edeceğini belirtti. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Rice, Başkan Bush’un, Japonya Başbakanıyla Japon ekonomisinin yeniden canlandırılması konusunu görüşeceğini belirtti. Japonya’nın dünyadaki ikinci en büyük ekonomiye sahip olduğunu hatırlatan Rice, Bush’un Japon yetkililere Amerikan ekonomisini canlandırma planlarını da anlatacağını kaydetti.

Condoleeza Rice, Bush’un Çinli liderlerle yapacağı görüşmede Falun Gong tarikatına karşı getirilen kısıtlamaları da ele alacağını söyledi ve bu konunun dinsel özgürlükler ve insan hakları çerçevesinde görüşüleceğini kaydetti. Rice görüşmelerde Çinli yetkililerle ayrıca Tayvan’la ilgili bölgesel güvenlik konusunun ve Pekin’in, Amerika’nın planlamakta olduğu füze savunma sistemiyle ilgili kaygılarının gündeme geleceğini söyledi. Rice, füze savunma sisteminin sadece milli savunmayla ilgili olduğunu ve hiçbir ülkeyi hedef almadığını ya da Amerika’ya tek taraflı bir üstünlük sağlama amacı taşımadığını bildirdi.

Başkan Bush Asya gezisi sırasında Kuzey ve Güney Kore arasındaki askerden arındırılmış bölgede görev yapan Amerikan kuvvetlerini de ziyaret edecek. Bush, geçtiğimiz ay yaptığı Birliğin Durumu konuşmasında teröristlerin Kuzey Kore, Irak ve İran’dan kimyasal, biyolojik veya nükleer silah edinmelerine izin verilmemesi gerektiğini söylemişti.

Ulusal Güvenlik Danışmanı Rice, başkanın Kuzey Kore rejimini baskıcı olarak tanımlamaktan rahatsızlık duymadığını ve bunu söylerken Güney Kore’nin Kuzey ile ilişkilerini geliştirmesini istemenin çelişki teşkil etmediğini kaydetti.

Başkan Bush’a Asya ziyareti sırasında küresel ısınmaya neden olan zararlı karbon gazlarının azaltılmasıyla ilgili sorular sorulması da bekleniyor. Bush yönetimi zararlı emisyonları azaltmayı hedefleyen Kyoto protokolüne, Amerikan iş çevrelerine pahalıya malolacağı gerekçesiyle karşı çıkmıştı. Bush’un yeni planı şirketlerin zararlı emisyonları azaltmak için gönüllü indirimlere gitmesini öngörüyor. Japonya Çevre Bakanı dün Bush’un Kyoto protokolünün çok gerisinde kalan yeni planı karşısında hayal kırıklığına uğradığını söylemişti.

XS
SM
MD
LG