Erişilebilirlik

İsrail Filistin Hedeflerini Vurmaya Devam Ediyor - 2002-02-12


İsrail kuvvetleri Batı Şeria'daki Filistin hedeflerine bugün de saldırılar düzenledi ve en az 12 terörist zanlısını tutukladı. Bu saldırılarda bir Filistinli de öldü. İsrail askeri yetkilileri, Halhul kasabasında Yaser Arafat liderliğindeki El Fetih grubuna, El Halil yakınında da İslami Cihad grubuna bağlı birer militanın yakalandığını açıkladılar. Diğer 10 Filistinli militan zanlısı ise Ramallah yakınında İsrail kontrolu altındaki bölgede tutuklandı.

Bu arada İsrail Savunma Bakanı Benyamin Eliezer, Filistin topraklarından İsrail hedeflerine, Kasım-2 füzeleriyle girişilen saldırılar devam ederse İsrail ordusuna, Filistin kontrolu altındaki bölgeleri yeniden işgal etme emri verilebileceğini söyledi. Önceki gün İsrail'in Beersheba kenti yakınındaki bir askeri üsse Filistin topraklarından atılan füzeler, iki kadın askerin ölümüne yolaçmıştı.

Buna misilleme olarak dün İsrail helikopter ve uçakları, Gazze’deki Filistin güvenlik merkezini bombaladı. İçinde bir de hapishanenin bulunduğu Filistin Güvenlik Merkezi’nde çok sayıda yaralı olduğu bildirildi. Patlamalar okullardan çocukların dışarı fırlamasına neden oldu, elektrikler kesildi. İsrail saldırısının hemen ardından yüzlerce Filistinli, binadaki tutukluları serbest bırakma girişiminde bulundu. Ancak Filistin polisi girişimi önledi ve düzeni sağladı.

Bu arada Amerika Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü İsrail'in yoğun nüfuslu Filistin bölgelerine giriştiği saldırılardan kaygı duyulduğunu belirtti. Ancak sözcü, Filistin tarafının da Kasım-2 füzeleriyle giriştiği saldırıyı "tehlikeli ve kışkırtıcı" diye niteledi.

XS
SM
MD
LG