Erişilebilirlik

'Filistinliler'le Barış Görüşmelerine Hazırız' - 2002-02-05


İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres, New York’ta Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan’la görüştü. Peres, görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, İsrail’in Filistinlilerle görüşmeye hazır olduğunu söyledi.

Peres, "İş terörizmle mücadeleye gelince tüm dünyanın parçasıyız. Ancak iş Filistinlilerle barışa gelince ilk adımı bizim atmamız gerekiyor," dedi.

Peres, Filistinlilerle tüm anlaşmazlıklara er geç çözüm bulunacağından emin oluğunu söyledi ancak Filistin lideri Yaser Arafat’tan beklentilerinde gerçekçi olmasını istedi. İsrailli Bakan, konuşmasında, bir süre önce Başbakan Ariel Şaron’la Filistinliler arasında yapılan görüşmeye de değindi. Başbakan Şaron, Filistin Yönetimi ile ilişki kurulmayacağı yönündeki tüm açıklamalarına rağmen geçtiğimiz hafta Filistinli bir temsilciyle görüştüğünü doğrulamıştı. Başbakan, görüşmede siyasi konuların ele alınmadığını, yalnızca güvenlik komitesi toplantılarının gözden geçirildiğini ileri sürüyor. Peres bu tür görüşmelerin devam etmesini istediğini söyledi, fakat kamuoyunun desteği olmadan ülkesinin alelacele bir anlaşmaya zorlanamayacağını vurguladı. Bakan, Filistinlilerle nihai barış anlaşması için halkın desteğinin şart olduğunu da belirtti.

İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres, konuşmasında, hükümetinin, İran’ı Birleşmiş Milletler’e şikayet etmeyi düşündüğünü de açıkladı. İran’ın Lübnan’daki Hizbullah militanlarına binlerce orta menzilli füze temin ettiğini öne süren bakan, Hizbullah’ın bu füzelerle İsrail kentlerini vurabileceğini söyledi.

İsrail, orta menzilli füzelerin Filistinli militanların eline geçmesinden de çok ciddi kaygı duyuyor. Hükümet, İsrail komandolarının geçen ay Kızıldeniz’de ele geçirdiği Filistin gemisindeki silah ve cephanenin İran tarafından Filistin Yönetimi’ne gönderildiğine inanıyor.

XS
SM
MD
LG