Erişilebilirlik

Kongre 'Enron' Oturumunu İptal Etti - 2002-02-04


Enron şirketinin Yönetim Kurulu eski Başkanı Kenneth Lay’in, bugünkü Kongre oturumuna katılmayacağını açıklaması üzerine oturum iptal edildi. Lay’in avukatının tavsiyesi üzerine oturuma katılmaktan vazgeçtiği bildirildi. Avukatı, konuyla ilgili açıklamasında, Pazar günü bazı Kongre üyelerinin yaptığı açıklamalardan, Senato Ticaret Komitesi’nde yapılacak oturumun objektif olmayacağı kanaatine vardığını, bu nedenle de Lay’e katılmamasını tavsiye ettiğini söyledi.

Avukat, Kenneth Lay’den, sonuçları önceden belirlenmiş bir oturuma katılmasının beklenmemesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Temsilciler Meclisi Enerji ve Ticaret Komitesi Başkanı Billy Tauzin Pazar günü, Enron yöneticilerinin, şirketi iflasa sürükleyen muhasebe uygulamalarından haberdar olduğunu ve bu uygulamalar sonucunda milyonlarca dolar kar elde ettiklerini iddia etmişti.

Bugün iptal edilen oturuma başkanlık edecek olan Senatör Byron Dorgan da, ele geçirilen bir şirket içi raporun “ahlaki bir çöküntüye” işaret ettiğini söylemiş ve Enron’u iflasa sürükleyenlerin cezalandırılması gerektiğini vurgulamıştı.

XS
SM
MD
LG