Erişilebilirlik

Ecevit, Irak'tan BM Denetimine İzin Vermesini İstedi - 2002-02-04


Başbakan Bülent Ecevit, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'e BM denetimi önündeki engelleri kaldırması için çağrıda bulundu. Ecevit, mektubunda, Irak'ın yeni bir tehditle karşı karşıya olduğunu ve Türkiye'nin bu tehdidin önlenmesi için yoğun girişimlerde bulunduğunu söyledi. Başbakan, Türkiye'nin girişimlerinden sonuç alınabilmesi için Irak'ın da somut adımlar atması gerektiğini vurguladı. Ecevit, bu doğrultuda ilk olarak Birlemiş Milletler denetimi önündeki engellerin bir an önce kaldırılması gerektiğini belirtti.

Başbakan Ecevit, Saddam Hüseyin'e yazdığı mektupta, "Eğer durum çok ciddi olmasa size bu hatırlatmada bulunma zorunluluğu duymazdım. Topraklarınızı BM denetimine açmazsanız, çıkabilecek vahim olaylardan Türkiye de büyük zarar görebilir. O nedenle de bu konuya çok duyarlıyız," dedi.

Ecevit, günümüzde uluslararası saydamlığın yaygın olduğunu, bu nedenle Irak'ın BM denetimi konusunda aşırı duyarlılık göstermesinin gereksiz olduğunu da vurguladı.

Ecevit, mektubunda Türkiye'nin Irak'ın toprak bütünlüğünün sağlam temellere dayanması için elinden geleni yapmaya hazır olduğunu da belirtti.

Bağdat, 1998'den bu yana BM denetçilerinin Irak'a girmesine izin vermiyor. BM denetçileri, Irak'ın kitle imha silah programlarına devam edip-etmediğini belirleme amacıyla Irak'ta incelemeler yapmak istiyor.

XS
SM
MD
LG