Erişilebilirlik

Türkiye IMF Kredisi İçin Önkoşulları Tamamladı - 2002-02-01


Hazine Müsteşarlığı ve IMF yetkilileri, Türkiye’nin, 12 milyar dolarlık ek mali yardım başvurusunun görüşülmesi için kendisinden istenen ön koşulları tamamladığını bildirdiler. Hazine yetkilileri, 4 Şubat'taki IMF İcra Kurulu toplantısı öncesinde istenen yasal değişikliklerin tamamlandığını açıklarken, IMF’nin Türkiye temsilcisi Odd Per Brekk de, beklentilerinin karşılandığını ve toplantının planlandığı gibi 4 Şubat’ta yapılacağını söyledi.

IMF basın sözcüsü Tholas Dawson dünkü olağan basın toplantısında Türkiye’nin gerekli önkoşulları 4 Şubat öncesinde tamamlamaması halinde, icra kurulu toplantısının ileri bir tarihe atılabileceğini söylemişti. Ankara’nın, acilen ihtiyaç duyduğu 12 milyar dolarlık ek paketi alabilmesi için başta Bankalar Kanunu olmak üzere bazı yasalarda değişiklik yapması öngörülüyordu.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in, kendisine ikinci kez değiştirilmeden gönderilen Bankalar Kanunu’nu anayasal zorunluluğu çerçevesinde bugün onaylamasıyla birlikle bu yönde ciddi bir adım atılmış oldu.

Yeni kanun, bankaların ve şirketlerin borç yapılanmalarında değişiklik yapmasına ve mali rasyolarını güçlendirmek için devlet destekli sermaye artırımına gidebilmelerine olanak tanıyor. Ancak Cumhurbaşkanı Sezer’in , anayasal zorunluluk olarak onayladığı yasayı bozmak için 60 gün içerisinde Anayasa Mahkemesi’ne başvurması mümkün.

Türkiye, ek mali yardımı alabilmek için bankalar kanunu’nun yanı sıra Ocak ayı içerisinde iki önemli yasal değişiklik daha yaptı. Bu çerçevede tütün yasası değiştirildi, kamu ihalelerinin daha şeffaf ve yabancı yatırımcılara daha açık olmasını sağlayacak yeni düzenlemeler yapıldı.

4 Şubat’taki toplantıda IMF Ankara’nın 12 milyar dolarlık ek kredi başvurusunu onaylarsa, Türkiye, IMF’ye borçlu ülkeler arasında birinci sıraya yükselmiş olacak. Geçen yılki mali krizden sonra Türkiye’ye ilk elde 19 milyar dolarlık acil yardım kredisi açılmıştı.

XS
SM
MD
LG