Erişilebilirlik

ABD Arafat'a Yaptırım Uygulamayı Düşünüyor - 2002-01-25


Amerikan yönetiminin, Filistin lideri Yaser Arafat’a yaptırımlar uygulamayı düşündüğü bildiriliyor. Yetkililer, Filistin Yönetimi’nin İran’dan gelen silahları Gazze bölgesine kaçak olarak sokma girişiminin arkasında Filistin Yönetiminin bulunduğuna inanıyorlar. Washington’un, Arafat’ın, İsrail’e düzenlenen saldırıları önlemekte başarısız kalmasından düş kırıklığı duyduğu da belirtiliyor. Başkan Bush ve ulusal güvenlik danışmanları, Yaser Arafat’a karşı izlenecek politikayı bugün Beyaz Saray’da ele aldılar.

Yetkililere göre, alınabilecek önlemler arasında Filistin liderleriyle ilişkinin kesilmesi de bulunuyor. Washington’daki Filistin Temsilciliğinin kapatılması, Arafat’ın özel güvenlik gücünün Dışişleri Bakanlığının terörist gruplar listesine alınması ve Amerikan özel temsilcisi Anthony Zinni’nin İsrail’le Filistinliler arasında ateş-kes sağlamak için yürüttüğü çabanın durdurulması da düşünülen diğer adımlar…

Başkan Bush, Mısır, Ürdün ve Suudi Arabistan liderlerine Filistin yönetiminin kaçak silah sevkiyatıyla ilgisi olduğunu gösteren kanıtlar sundu. Gazze bölgesine kaçak silah taşıyan gemi bu ayın başlarında Kızıldeniz’de İsrail tarafından ele geçirilmişti.

XS
SM
MD
LG