Erişilebilirlik

Evrenin Rengi Değişiyor - 2002-01-22


Gökyüzü gündüz mavi, gece siyah gözüküyor. Güneş’in sarı olduğunu söylüyoruz. Teleskopla gökyüzüne baktığımızda, fiziksel özelliklerinden ötürü gezegenlerin de farklı renklerde olduğunu görüyoruz. Örneğin Mars, kırmızı renginden ötürü Kızıl Gezegen olarak bilinir. Amerikalı iki gökbilimciye göre göre evrenin rengi yavaş yavaş kırmızıdan yeşile dönüşüyor. Bunun bir nedeni ışın yayan yıldızların giderek yaşlanması. John Hopkins Üniversitesi’nde çalışan iki gökbilimcinin 200 bin gökadadan gelen veriler üzerinde yaptığı çalışmalar ise evrenin renginin ise yeşil olduğunu gösteriyor.

Gökbilimcilerden Karl Glazebrook “Eğer bütün evreni görebilecek büyüklükte ve olağanüstü hassas bir gözümüz olsaydı renginin yeşil olduğunu görürdük..” diyor. Bir başka deyişle evrendeki tüm görülebilir ışık birbirine karıştırılırsa ortalama bu renk ortaya çıkıyor. Araştırmayı gerçekleştiren diğer gökbilimci Dr. Ivan Baldry ise, genç yıldızların hakim olduğu zamanı mavi dönem olarak niteledi, evrenin renginin yavaş yavaş yeşile döndüğünü belirtti. Uzmanlara göre bir kaç milyar yıl içinde evrenin renginin yeşilden kızıla dönmesi mümkün. Bu konuda daha fazla bilgi almak için İstanbul’dan Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Fen bilimleri Bölümü Profesörü Ali Alpar’la konuştuk.

Profesör Ali Alpar
Lisans derecesini 1972 yılında Fizik dalında ODTÜ'den, doktora derecesini 1977 yılında aynı dalda Cambridge Üniversitesi'nden aldı. Boğaziçi Üniversitesi, Columbia Üniversitesi, Urbana-Champaigne, Illinois Üniversitesi'nde ve ODTÜ'de çalıştı. 1985-1989 yılları arasında TÜBİTAK Temel Bilimler Araştırma Enstitüsü'nde araştırmacı olarak görev aldı. 1993-1997 yıllarında TÜBİTAK'da Bilim Kurulu üyeliği, 1993-1995 yılları arasında NATO'da Advanced Study Institutes Panel üyeliği ve 1994-1998 yılları arasında Türkiye Bilimler Akademisi Konseyi üyeliği yaptı. 1986 yılında TÜBİTAK Teşvik Ödülü'nü, 1988 yılında Sedat Simavi Ödülü'nü, 1992 yılında TÜBİTAK Bilim (3. Dünya Bilimler Akademisi) Ödülü'nü ve 1994 yılında Mustafa Parlar Vakfı Eğitim Ödülü'nü aldı. Araştırma alanı Astrofizik'tir. Türkiye Bilimler Akademisi üyesidir.

XS
SM
MD
LG